Damian Wilczek, specjalista ds. technicznych w Soltec opowiada o szczegółach pracy serwisu oraz o rygorystycznych procedurach włączania nowych produktów do oferty firmy. W ostatnim czasie do testów trafił inwerter Hypontech, który błyskawicznie zyskał uznanie serwisantów i z miejsca trafił do sprzedaży.
Jak wygląda praca Działu Technicznego w Soltec? Z jakimi wyzwaniami spotykacie się na co dzień?
Zajmujemy się wszystkimi zagadnieniami technicznymi w firmie począwszy od testów technicznych nowych produktów, przez szkolenia i projektowanie instalacji fotowoltaicznych, po wsparcie techniczne i serwis gwarancyjny. Konfigurujemy również magazyny energii, których pojemność liczona jest w dziesiątkach czy nawet setkach kilowatogodzin. Są to konstrukcje oparte o moduły akumulatorowe i układy sterowania. Ich dobór, połączenie oraz zaprogramowanie wymaga wiedzy i doświadczenia.
Jesteśmy profesjonalnym serwisem i udzielamy wsparcia technicznego pracownikom współpracujących z nami firm. Pomagamy im dobrać sprzęt do ich aktualnych potrzeb oraz dzielimy się naszą wiedzą oraz pomagamy w konfiguracji zakupionych u nas urządzeń. Dzięki temu nasi klienci tracą mniej czasu przy ich uruchomieniu a klient końcowy może cieszyć się z wydajnej instalacji PV. Do każdego problemu podchodzimy indywidualnie, czego efektem jest zaufanie nie tylko ze strony instalatorów, ale i producentów. Jesteśmy autoryzowanym serwisem takich marek jak SOFARSOLAR, TrinaSolar, oraz Projoy Electric.
Prowadzimy naprawy, diagnostykę sprzętu oraz testujemy nowe rozwiązania z branży PV. Każdy sprzęt, który trafia do naszej oferty przechodzi przez rygorystyczne testy i musi spełniać określone kryteria.
Jak wygląda ta procedura? Jakie warunki musi spełnić sprzęt, aby trafił do oferty Soltec?
Przede wszystkim przyglądamy się parametrom urządzenia, jego budowie i użytym komponentom. Nowy produkt musi przejść pozytywnie nasze wewnętrzne testy. Równie ważna jest funkcjonalność danego urządzenia. Musimy mieć pewność że wprowadzany na rynek sprzęt jest najwyższej jakości, a klient końcowy będzie w pełni usatysfakcjonowany podczas jego użytkowania.
Jakość produktu jest dla nas bardzo istotna, ale nie może zabraknąć wsparcia ze strony producenta. Kiedy podejmujemy decyzję o rozpoczęciu współpracy z nowym dostawcą sprawdzamy jego poziom wsparcia technicznego oraz jakość obsługi posprzedażowej. Tylko dostawcy spełniający nasze kryteria mogą liczyć na owocną współpracę.
Te same kryteria zadecydowały o tym, że włączyliście produkty Hypontech do swojej oferty?
Hypontech spełnia najwyższe wymagania, nie mieliśmy uwag w stosunku do parametrów technicznych urządzenia, jego budowy, funkcjonowania, a także pracy obsługi posprzedażowej producenta.
Zwróciliśmy również uwagę, jak prosty i intuicyjny jest montaż. Naszymi klientami są instalatorzy i zależy nam, żeby w naszej ofercie znajdowały się tylko urządzenia, których konfiguracja nie przysporzy im kłopotu i nie będzie wymagała konsultacji z pracownikami naszego serwisu. Dlatego Hypontech to urządzenie typu Plug-and-play.
Dużą zaletą jest również ciekawa oraz przemyślana konstrukcja i to nie tylko ta fizyczna, ale i elektryczna. Mam tutaj na myśli budowę wszystkich płytek drukowanych, połączenia elektryczne oraz rozłożenie na nich poszczególnych elementów.
Jakie korzyści płyną z tak przemyślanej konstrukcji?
Jest ich bardzo wiele. Każdy falownik nagrzewa się i nie jest to żadnym zaskoczeniem, ale bardzo ważny jest sposób odprowadzania ciepła do otoczenia. Dlatego tak istotna jest budowa radiatora. Hypontech może pochwalić się wykonaniem tego elementu z jednego odlewu ciśnieniowego ze stopu aluminium. Nie jest to regułą, ponieważ w przypadku wielu producentów składa się on z pospawanych i pozaginanych elementów. Co więcej, w tylnej części radiatora można znaleźć specjalne wyżłobienia, a w nich są umieszczone elementy, które najbardziej się nagrzewają. Dzięki temu ciepło jest z nich dużo lepiej odprowadzane.
Hypontech został również skonstruowany na bazie wysokiej jakości podzespołów, np. za tranzystory odpowiada niemiecka firma Infineon, za kondensatory Nippon Chemi-Con, a rezystory dostarcza Vishay. Trzeba również wspomnieć o dwurdzeniowym procesorze z wysokim taktowaniem od Texas Instruments.
Dlaczego jest on tak istotny?
Falownik wykonuje setki operacji na sekundę, a nie będzie w stanie tego zrobić bez wydajnego procesora. Kiedy pod obudową znajduje się solidna jednostka to maksymalnie redukowane są zakłócenia pracy urządzenia, a poprawie ulega też jakość oddawanej energii. Procesor odpowiada również za kwestie związane z bezpieczeństwem i czuwa nad poprawnym funkcjonowaniem układu RCMU, który monitoruje stan izolacji kabli po stronie DC, a także nieustannie nadzoruje prąd upływu.
Czyli prosta i przemyślana konstrukcja przekłada się na niezawodność urządzenia?
Tak, falowniki Hypontech są w ofercie Soltec od marca i wciąż żaden z nich nie wymagał serwisu lub wymiany. Jeśli jednak taka sytuacja miałaby miejsce, inwertery te są łatwe w naprawie, a w wielu przypadkach będzie ona możliwa również w okresie pogwarancyjnym.
Należy jeszcze wspomnieć o tym, że wybierając inwertery Hypontech możemy w prosty sposób nieco poprawić jakość energii elektrycznej w sieci przesyłowej. Problem ten często wynika z braku jej przystosowania do odbioru znacznej mocy pochodzącej z odnawialnych źródeł energii.
W jaki sposób?
Ze względu na moc bierną. To zjawisko wynika z zasady działania pewnych urządzeń i maszyn, jest niepożądane i przekłada się na straty energii.
Moc bierna to część mocy, która „błądzi” pomiędzy odbiornikami indukcyjnymi i pojemnościowymi w sieci, przez co nie może być skonsumowana. Jednak krążąca po przewodach moc bierna powoduje, że wytwarzają one więcej strat w postaci ciepła. Jest to niekorzystne zjawisko, ponieważ to ciepło jest energią, która mogła być zużyta na inne cele, a zamiast tego podnosi tylko temperaturę wewnątrz przewodów i kabli zasilających.
Falowniki Hypontech pozwalają na zdalne sterowanie mocą bierną. Dysponujemy kilkoma ustawieniami, dzięki którym istnieje możliwość odpowiedniej konfiguracji tej charakterystyki. Szczególnie przydatne jest ustawienie mocy biernej (Q) w funkcji napięcia (U). Wiele inwerterów nie ma możliwości wprowadzania takich zmian, a to może generować problemy.
Dodatkowo innym ważnym zagadnieniem jest wzrost napięcia spowodowany większą liczbą generatorów w stosunku do odbiorników. To wszystko zwiększa ryzyko niestabilności sieci.
Czy instalatorzy kontaktują się z Wami w kwestii montażu falowników Hypontech?
Dzwonili tylko klienci, którzy jeszcze nie wyciągnęli urządzenia z pudełka i prosili o wskazówki. Nie pozostawało nic innego, jak zasugerować, żeby zamontowali go w wybranym miejscu, podłączyli falownik po stronie AC i DC oraz za pomocą przeznaczonej do tego aplikacji skonfigurowali logger odpowiedzialny za komunikację. To wszystko. Muszę powiedzieć, że instalacja Hypontecha jest prostsza niż wielu urządzeń AGD spotykanych w każdym domu.
Jakim klientom mógłbyś polecić te inwertery?
Myślę, że trudno wprowadzić tutaj jakieś rozgraniczenie. W ofercie Soltec mamy w sprzedaży trójfazowe falowniki o mocy od 3 do nawet 25 kW, zatem nasi klienci dobiorą odpowiedni produkt do instalacji, nad którą aktualnie pracują. Z pewnością instalatorzy docenią również możliwość zdalnej diagnostyki oraz zmiany ustawień urządzenia.
Falowniki Hypontech cechują się również maksymalnym prądem wejściowym 12,5 A na jedno wejście MPPT. Zatem jest to świetny wybór w przypadku instalacji, gdzie zostały zastosowane moduły o dużej mocy.
Poza tym to niewielkie urządzenia, które zabierają mało miejsca. W zakresie mocy do 11 kW są również lekkie, ich masa to zaledwie 14 kg. Wyróżnia je bardzo cicha praca do 25 dB.
A jak wygląda monitoring?
Producent wyszedł naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i zaprojektował własny portal do monitoringu dostępny w języku polskim. Można z niego korzystać zarówno za pośrednictwem przeglądarki, jak i aplikacji na telefon. Dzięki niemu instalator może zdalnie zmieniać określone parametry. Program pozwala również na obserwacje najważniejszych wskaźników pracy związanych z napięciem, prądem, częstotliwością. Jego intuicyjna i przyjazna obsługa sprawia, że zarówno instalator, jak i prosument nie będą mieli z nią problemów.
Czy Soltec planuje rozszerzenie swojej oferty i wprowadzenie kolejnych produktów Hypontech do sprzedaży?
Jak wspominałem obecnie mamy w ofercie trójfazowe falowniki o mocy od 3 do 11 kW oraz od 15 do 25 kW dla większych instalacji. Jednak już jesienią tego roku planujemy wprowadzić do sprzedaży falowniki hybrydowe. Niebawem trafią do naszego serwisu i poznamy je bliżej. Zachęcam do śledzenia strony soltec.pl oraz naszych profili w mediach społecznościowych, aby być na bieżąco.