Magazynowanie energii dla zeroemisyjnej działalności Apple i jej partnerów do 2030 roku

30 grudnia 2021
Magazynowanie energii dla zeroemisyjnej działalności Apple i jej partnerów do 2030 roku

Firma Apple ogłosiła, że ponad 110 swoich partnerów produkcyjnych na całym świecie przechodzi w 100 proc. na energię odnawialną w swojej produkcji Apple, a prawie 8 GW planowanej czystej energii ma zostać udostępnionych online.

W lipcu 2020 roku firma ujawniła swój plan, aby do 2030 roku stać się neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla w całej swojej działalności, łańcuchu dostaw produkcji i cyklu życia produktu. Od tego czasu Apple znacznie zwiększył liczbę swoich dostawców, którzy przechodzą na energię odnawialną. Firma Apple już dziś jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla w swoich globalnych operacjach korporacyjnych, a to nowe zobowiązanie oznacza, że do 2030 roku każde sprzedane urządzenie Apple będzie miało zerowy wpływ na klimat netto.

W 2021 roku Apple rozpoczął realizację jednego z największych projektów budowy magazynu energii w USA. California Flats – wiodący w branży projekt magazynowania energii dla sieci energetycznej, zdolny do przechowywania 240 MWh energii wystarczy do zasilenia ponad 7 tys. domów przez jeden dzień. Projekt ten będzie magazynował energię elektryczną ze 130-megawatowej farmy fotowoltaicznej, która dostarcza całą swoją energię odnawialną dla Kalifornii. California Flats, przechowując nadmiar energii wytworzonej w ciągu dnia, będzie ją oddawał wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna.

Energia wiatrowa i słoneczna stanowią najbardziej opłacalne nowe źródło energii elektrycznej w wielu częściach świata, ale przerywany charakter dostaw energii z technologii odnawialnych stanowi przeszkodę w ich powszechnym zastosowaniu. Jednym z rozwiązań kwestii nieciągłości wytwarzania jest magazynowanie energii – możemy zgromadzić wytworzoną energię, dopóki nie będzie potrzebna. Apple inwestuje w magazynowanie w Kalifornii na skalę użyteczności publicznej. Prowadzi badania nad nowymi technologiami magazynowania energii w zakresie możliwości magazynowania rozproszonego w Santa Clara Valley i mikrosieciach Apple Park.

Apple konsekwentnie zmniejsza swój ślad węglowy przy wzroście przychodów netto. Ślad firmy zmniejszył się o 40 proc., co oznacza stały postęp w kierunku osiągnięcia celu emisyjnego na rok 2030. Dzięki inicjatywom na rzecz wykorzystania materiałów niskoemisyjnych, zwiększeniu efektywności energetycznej i przejściu na czystą energię udało się uniknąć ponad 15 mln ton emisji dwutlenku węgla.

Źródło: apple.com

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika