Nowa fabryka akumulatorów na Litwie

12 grudnia 2021
Nowa fabryka akumulatorów na Litwie

Producent modułów fotowoltaicznych SoliTek (Litwa), Avesta Battery & Energy Engineering (ABEE) (Belgia) i IMECAR Elektronik (Turcja) podpisały umowę joint venture na uruchomienie nowej produkcji akumulatorów na Litwie w Wilnie. Fabryka akumulatorów będzie w pełni funkcjonalna do stycznia 2023 roku.

Nowa fabryka będzie miała początkową zdolność produkcyjną 100 MWh, która zostanie następnie przeskalowana do 1 GWh w zależności od zapotrzebowania rynku. Wyprodukowane pakiety akumulatorów będą przeznaczone do przechowywania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych zarówno w zastosowaniach domowych, jak i przemysłowych.

SoliTek wniesie wkład w zarządzanie instalacją linii produkcyjnej w Wilnie i jednocześnie będzie odpowiadał za upscaling (skalowanie w górę) produkcji i podejście rynkowe. Do projektu fabryki akumulatorów ABEE i IMECAR wniosą swoją solidną wiedzę w dziedzinie projektowania i produkcji akumulatorów. W ten sposób połączone doświadczenie i strategie rynkowe trzech firm zapewnią sukces tego nowego przedsięwzięcia i samej fabryki akumulatorów. Zamówienia na akumulatory będą przyjmowane od początku II kwartału 2022 roku.

Najnowocześniejsze rozwiązania akumulatorowe

Nowe wspólne przedsięwzięcie to strategiczny krok naprzód w kierunku uruchomienia produkcji akumulatorów na Litwie. Wzmocni to tworzony przez nas potencjał innowacyjny i badawczy oraz pomoże zintegrować go z produkcją baterii w celu zmniejszenia emisji CO2. Będzie to pierwsza linia produkcyjna dostarczająca akumulatory na rynek wschodzący – mówi prezes Zarządu GBG, zarządzającego holdingiem SoliTek Vidmantas Janulevičius.

ABEE to dynamiczna firma inżynierska specjalizująca się w technologiach akumulatorowych i energetycznych do zastosowań motoryzacyjnych i stacjonarnych, założona w 2019 roku przez prof. Noshina Omara. Doświadczenie ABEE obejmuje projektowanie systemów akumulatorów, walidację i analizę wykonalności związanych z zaawansowanymi technologiami akumulatorów litowo-jonowych i półprzewodnikowych nowej generacji.

IMECAR Elektronik to założony w 2012 roku przez Marka Landera producent systemów akumulatorowych do zastosowań motoryzacyjnych, stacjonarnych i innych zastosowań przemysłowych. Oprócz wiedzy specjalistycznej w zakresie technologii akumulatorów, IMECAR ma długą i solidną historię w opracowywaniu, prototypowaniu i produkcji.

SoliTek jest wiodącym projektantem, producentem i integratorem modułów fotowoltaicznych typu szkło-szkło i szkło-folia w północnej i wschodniej części UE. SoliTek został założony w 2009 roku przez Vidmantasa Janulevičiusa. Będąc w europejskiej czołówce innowacji w dziedzinie technologii słonecznych, SoliTek dokłada maksymalnych starań nie tylko do dostarczania technologii energii odnawialnej, ale także do robienia tego w sposób najbardziej przyjazny dla środowiska, dzięki czemu uzyskał certyfikat Cradle to Cradle dla swoich produktów. Innowacja produkcyjna to DNA SoliTek. W ciągu 12 lat firma dojrzała do oferowania na rynku europejskim wyjątkowych, nowych produktów.

Źródło: solitek.eu

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika