Mikrofalownik Hoymiles dla czterech modułów

22 stycznia 2022
Mikrofalownik Hoymiles dla czterech modułów

Definicja przedstawiająca mikrofalowniki jako urządzenia współpracujące z jednym modułem fotowoltaicznym jest już nieaktualna. Chiński producent mikrofalowników Hoymiles Power Electronics Inc. zaprezentował pod koniec 2021 r. jednofazowy mikrofalownik dla modułów dużej mocy. Do urządzenia HMS 2000 można podłączyć cztery moduły fotowoltaiczne o mocy wyjściowej do 650 W każdy, poprzez cztery niezależne złącza.

W praktyce mikrofalownik typu 1 w 1 łączy się tylko z jednym modułem fotowoltaicznym, konwertując prąd DC na AC, podczas gdy mikrofalownik 4 w 1 łączy się z czterema modułami. Urządzenia 4 w 1 nadal różnią się od falowników szeregowych, które przetwarzają energię elektryczną z wielu modułów, ale pobierają ją tylko przez jedno połączenie (1 MPPT). Oznacza to, że w przypadku awarii jednego modułu fotowoltaicznego podłączonego do falownika szeregowego cały system może ulec awarii. Z kolei mikrofalowniki 4 w 1 mają cztery niezależne połączenia z modułami. Energia elektryczna każdego modułu jest śledzona i konwertowana indywidualnie. Tak więc jeśli jeden moduł przestanie działać, mikrofalownik może nadal konwertować energię z pozostałych trzech. Wymiany pojedynczego, uszkodzonego modułu można dokonać niezależnie od pracującego systemu PV.

Mikrofalowniki 4 w 1 są z pewnością bardzo wydajną technologią, ale niekoniecznie mają zastąpić inne typy mikrofalowników. Urządzenia 4 w 1 są specjalnie zaprojektowane, aby rozwiązać pewne specyficzne problemy konfiguracji generatora PV. Stwarzają dodatkowe możliwości dla instalacji fotowoltaicznych na złożonych połaciach dachowych. Instalatorzy powinni zatem myśleć o urządzeniach 4 w 1 jako o nowym narzędziu do ich dyspozycji służącym do konfigurowania najbardziej optymalnych systemów PV. Mogą być używane samodzielnie lub razem z innymi typami mikroinwerterów. Wszystko sprowadza się do oceny sytuacji i znalezienia odpowiedniego dla danego miejsca zestawu urządzeń.

W przypadku zastosowań domowych mikrofalowniki są dobrym rozwiązaniem ze względu na ich niewielkie wymiary i dużą wydajność. Zapewniają instalacji odporność, dając jednocześnie większą kontrolę i elastyczność rozbudowy. Mikrofalowniki są instalowane w obwodach równoległych. Oznacza to, że każdy moduł jest bezpośrednio podłączony do mikrofalownika. W zależności od modelu mikrofalownika możliwe jest podłączenie nawet sześciu modułów o odpowiednio dobranych parametrach elektrycznych do pojedynczego mikrofalownika. W rezultacie mikrofalownik w pełni wykorzystuje energię pozyskaną przez każdy moduł. Każda kombinacja modułów i mikrofalownika może gwarantować maksymalną wydajność, przyczyniając się do wytwarzania większej ilości energii.

Mikrofalownik Hoymiles ma standardową gwarancję 12 lat, którą można przedłużyć do 25 lat. Bramka DTU – urządzenie śledzące, które zasadniczo zbiera dane systemowe, jest objęta gwarancją na 3 lata, od 2022 r. 5 lat na rynek australijski. Urządzenia serii HM posiadają wskaźnik wydajności MPPT wynoszący 99,8%, szczelność IP67, mają wbudowaną ochronę przeciwprzepięciową, naturalne chłodzenie konwekcyjne oraz kontrolę mocy biernej. Urządzenia są zgodne z normami EN50549-1:2019 i California Rule 21.

Źródło: Hoymiles Power Electronics Inc.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika