SolarApex zbudował coś, co nazywa największą na świecie dachową macierzą fotowoltaiczną. Projekt dachowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 140 MW pomoże tureckiemu producentowi stali Tosyali na bardziej ekologiczną produkcję. Dyrektor ds. marketingu Besime Özderici twierdzi, że projekt może być przykładem dla innych energochłonnych branż. Dzięki dachowej elektrowni fotowoltaicznej, którą SolarAPEX buduje dla Tosyalı Holding za 71 milionów dolarów, roczna emisja 116 mln kg CO2 zostanie powstrzymana.
SolarAPEX zainwestuje 71 milionów dolarów w największą na świecie dachową elektrownię słoneczną (GES) dla Tosyalı Holding. Jednocześnie elektrownia, która powstanie w Osmaniye, jako najbardziej kosztowna na świecie, dachowa elektrownia słoneczna, będzie działać na obiektach technologicznych o pow. 632 tys. m2. Członek Rady Dyrektorów SolarAPEX Besime Özderici powiedziała, że projekt zostanie zrealizowany przy znacznie niższych kosztach niż jego odpowiedniki. Zwróciła uwagę, że stal produkowana w zakładach będzie również miała cechę bycia najbardziej ekologiczną stalą na świecie.
Besime Özderici stwierdziła, że moduły fotowoltaiczne zostały zabudowane na specjalnie zaprojektowanym całkowicie od podstaw, systemie nośnym ze stali wyprodukowanym dla elektrowni słonecznej Tosyalı. – Dzięki tej metodzie system energii słonecznej umieszczony na dachach zapewni możliwość bardziej wydajnego produkowania energii w każdych warunkach. W Tosyalı Solar Energy Facilities, gdzie będzie produkowana najczystsza na świecie stal, roczna emisja dwutlenku węgla w ilości 116 525 tys. kg zostanie powstrzymana. Obiekt stanie się największym na świecie zakładem produkującym energię na swoim dachu, o rocznej produkcji 250 mln kWh – powiedziała. Roczna energia uzyskiwana w obiektach będzie równoważna kosztowi energii elektrycznej w wysokości 37 mln dolarów i produkcji energii elektrycznej wystarczającej do zaspokojenia rocznego zużycia energii elektrycznej 84 tys. gospodarstw domowych.
SolarAPEX wykorzystał w projekcie rzadką technikę „połączenia płatwi”. Dzięki technice łączenia płatwi profile stalowe są montowane bezpośrednio na słupie zamiast bezpośrednio do dachu. Takie rozwiązanie powoduje, że system nie jest narażony na silne wiatry ani silne wibracje. Wykorzystanie najnowszych materiałów z techniką łączenia płatwi sprawi, że ten projekt będzie dachową elektrownią słoneczną z najnowszą zastosowaną technologią na tego typu obiektach. W projekcie wykorzystano dwustronne moduły PV, które umożliwiają maksymalne wytwarzanie energii elektrycznej na dostępnej powierzchni, a tym samym zapewniają optymalną wydajność. Ponadto wszystkie GES wyposażone są w falowniki Huawei z funkcją nowej generacji ochrony przed powstawaniem łuku elektrycznego. Dzięki tej funkcji, w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia pożarowego, prąd zostaje odłączony w ciągu 0,2 ms zapewniając bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.
Pod względem wielkości i skali, a także jakości i zastosowanych technologii jest to projekt pionierski, jedyny w swoim rodzaju. Przedsięwzięcie o łącznej mocy 140 MW jest realizowane etapami. Pierwszy etap projektu o mocy 85 MW zostanie zakończony pod koniec 2022 r., a zakończenie budowy całego kompleksu ma nastąpić do kwietnia 2023 r.
Źródła: SolarAPEX, Dunya.
Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika