Nowa generacja modułów dachowych

1 marca 2023
Nowa generacja modułów dachowych

Trina Solar wprowadza nową generację modułów fotowoltaicznych przeznaczonych do instalacji dachowych: linię produktów Vertex S+ z ogniwami typu n z podwójnym szkłem o mocy wyjściowej do 445 W.

Vertex S+ jest dostępny w dwóch specyfikacjach. Monofacial NEG9R.28 wyposażony jest w białą tylną obudowę, która zapewnia maksymalną moc wyjściową, oferując do 445 Wp i osiągając sprawność 22,3%. Z kolei przezroczysty NEG9RC.27 jest preferowaną opcją do zastosowań wymagających wysokiej estetyki, np. na dachach budynków mieszkalnych, ponieważ matryca modułu w tej wersji staje się niewidoczna. Ten dwustronny moduł charakteryzuje się mocą po stronie przedniej (nieuwzględniającej promieniowania słonecznego odbitego od podłoża) wynoszącą 435 Wp, przy sprawności 21,8%. Oba typy mają powierzchnię nieco poniżej 2 m2 (1762mm  × 1134mm × 30mm) i czarną aluminiową ramę.

Jak wszystkie moduły Trina Solar, Vertex S+ bazuje na platformie technologicznej Vertex 210 mm. Dzięki przejściu na ogniwa i-TOPCon typu n, moduł może jednak generować około 10% dodatkowej energii w ciągu 30 lat w porównaniu z ogniwami typu p. Ponadto ogniwa typu n charakteryzują się o 50% niższą początkową degradacją i o 11% niższym rocznym spadkiem mocy. Połączenie tych właściwości – wyższej mocy i niższej degradacji – skutkuje znacznie zwiększoną wydajnością energetyczną w okresie eksploatacji modułu i poprawą jego niezawodności.

Nowa generacja Vertex S+ jest wytwarzana na linii produkcyjnej w nowej fabryce firmy w Suqian.

Vertex S+ jest pierwszym modułem dachowym na rynku posiadającym solidną konstrukcję podwójnego szkła, w której zastąpiono plastikowy arkusz tylny drugą warstwą szkła. Podwójna konstrukcja szklana stanowi doskonałą ochronę, dzięki czemu struktura modułu jest wyjątkowo odporna na działanie mgły solnej, kwasów i zasad. Szkło stanowi doskonałe i symetryczne uszczelnienie, zapewniając zerową penetrację wilgoci. Ponadto minimalizuje naprężenia w ogniwach, a także zapewnia najwyższą ochronę przeciwpożarową.
W modułach wykorzystano dwie warstwy ultracienkiego szkła o grubości zaledwie 1,6 mm, co pozwoliło na uzyskanie niskiej wagi modułu – 21,1 kg.

Vertex S+ jest kompatybilny z innymi komponentami BOS (ang. Balance of System). Oferuje on różne sposoby montażu: mocowania na krótkim i długim boku modułu, montaż na belce poprzecznej, szynie dzielonej i montaż wsuwany. Dzięki prądowi zwarciowemu 10,7A jest również kompatybilny z ponad 99% falowników głównego nurtu na rynku, co zostało zweryfikowane przez kompleksową analizę kompatybilności. Producent oferuje 30-letnią gwarancję na moc.

Źródło: Trina Solar

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika