Nowatorska technologia Liquid Metal™ Battery wchodzi na rynek

18 października 2022
Nowatorska technologia Liquid Metal™ Battery wchodzi na rynek

W centrum danych Microsoftu oddano do użytku system magazynowania akumulatorów z ciekłym metalem, ograniczający wykorzystanie przez giganta oprogramowania paliw kopalnych i umożliwiający mu dostęp do rynków energii usług pomocniczych. Dostawca technologii Ambri, który opracował i opatentował baterię wysokotemperaturową, ogłosił wczoraj, że system został pomyślnie uruchomiony w nieujawnionej lokalizacji centrum danych firmy Microsoft, która prawdopodobnie znajduje się w USA.

Technologia akumulatorów Liquid Metal™, opracowana przez założyciela firmy, profesora Donalda Sadowaya, ma na celu zapewnienie taniego, bezpiecznego i długotrwałego magazynowania energii opartego na materiałach powszechnie dostępnych na Ziemi. Wykorzystuje anody z ciekłego stopu wapnia i roztopionego elektrolitu solnego z cząstkami stałymi antymonu w katodach, ułożonych w pojemniki ze stali nierdzewnej. Ambri otrzymała kluczową akredytację bezpieczeństwa UL1973 dla swojego systemu w lipcu.

W centrum danych Microsoft system baterii jest zintegrowany z rozwiązaniem UPS dostarczonym przez grupę zarządzania energią i ds. automatyzacji Schneider Electric. Nie ujawniono mocy i pojemności systemu. Upshur Quinby z Microsoftu, menedżer ds. innowacji energetycznych w zespole ds. zaawansowanego rozwoju centrum danych firmy Microsoft, powiedział, że projekt zapewnia drogę do osiągnięcia celów polegających na zasilaniu w 100% odnawialnymi źródłami energii i zastąpieniu zapasowych generatorów diesla do 2030 r., przy jednoczesnym utrzymaniu niezawodnej obsługi.

Zwiększanie możliwości magazynowania energii, w tym wdrażanie rozwiązań akumulatorowych o długim czasie działania w centrach danych jest niezwykle ważne dla naszej misji. Dzięki temu partnerstwu wzmacniamy nasze zaangażowanie w zrównoważony rozwój i robimy kolejny krok w naszej pracy, aby wspierać sieć za pomocą usług pomocniczych i zmian – powiedział Quinby.

Jest to najnowsza, długotrwała technologia baterii bezlitowej, która zostanie przetestowana przez przedsiębiorstwo użyteczności publicznej w USA. Inne niedawne przykłady zastosowania nowatorskich technologii magazynowania energii to: zainstalowany w siedzibie Portland General Electric system akumulatorów żelaznych z przepływem elektrolitu (instalacja wykonana przez ESS Inc w Oregonie), zobowiązanie Duke Energy do testowania nowego akumulatora przepływowego Honeywell w przyszłym roku oraz zbliżające się pilotażowe wdrożenie przez Form Energy w zakładzie Minnesota Great River Energy akumulatora żelazowo-powietrznego o mocy 1 MW z maksymalnie 150-godzinnym czasem przechowywania.

Ambri, firma spinout z laboratoriów MIT, została założona w 2010 r. i opracowała baterię wysokotemperaturową jako potencjalnie tani, długoterminowy zasób do przechowywania energii. W zeszłym roku firma pozyskała 144 mln dol. w ramach rundy inwestycyjnej, a jednocześnie zabezpieczyła kontrakt na dostawy antymonu, kluczowego składnika katody baterii. Firma twierdzi, że jej bateria pozwala uniknąć wielu mechanizmów degradacji, które wpływają na baterie litowo-jonowe. Twierdzi się również, że technologia Liquid Metal™ jest wolna od ryzyka niestabilności termicznej.

Źródło: Energy Storage News                                                               Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika