Aby akumulatory zmieściły się w wąskich, nieregularnych przestrzeniach i mogły zmagazynować więcej energii, potrzebne są elastyczne i adaptowalne ogniwa. Do tej pory ogniwa litowo-jonowe produkowane są w standardowych formatach i sztywnych systemach technologicznych.
Naukowcy z Karlsruhe Institute of Technology (KIT) wraz z partnerami naukowymi opracowują obecnie nowe metody produkcji ogniw akumulatorowych, adaptowalnych pod względem formatu, materiału i wielkości. Druga faza projektu – AgiloBat2 – rozpoczęła się w styczniu 2021 r. i jest finansowana przez Niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) na łączną kwotę 14,5 mln EUR.
Pytanie, w jaki sposób można dostosować akumulatory do dostępnej przestrzeni instalacyjnej, było do tej pory sprawą drugorzędną. Obecnie powszechną praktyką jest posiadanie znormalizowanych formatów pojedynczych ogniw i dostosowywanie ich do przestrzeni instalacyjnej. Kolejne wyzwanie to: ogniwa litowo-jonowe składają się między innymi z rzadkich pierwiastków, takich jak kobalt i nikiel, których koszty ulegają silnym wahaniom i których sytuacja podaży staje się coraz bardziej trudna.
„Inteligentna i zrównoważona produkcja ogniw akumulatorowych ma decydujące znaczenie dla przyszłej mobilności, a także dla używanej dzisiaj elektroniki, takiej jak w smartfonach” – mówi prezes KIT, profesor Holger Hanselka. „W ramach projektu badawczego AgiloBat2 badacze KIT i nasi naukowi partnerzy pracują nad opracowaniem takich procesów produkcji. Dzięki systemowi produkcji adaptacyjnego ogniwa akumulatorowego, można będzie dostosować baterie indywidualnie do odpowiednich wymagań – a to otworzy wiele nowych możliwości”.
Źródło: Karlsruhe Institute of Technology
Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika