...

Nowe laboratoria OZE

22 maja 2019
Nowe laboratoria OZE

Dnia 13 maja br. podpisano umowę na realizację Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii w Miękini. Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) otrzymała na ten cel dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020. W ramach inwestycji powstanie nowy budynek wraz z laboratoriami badawczymi.

Umowę podpisali wicemarszałek Łukasz Smółka i rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył na ten cel blisko 8 mln zł, a całkowita wartość projektu to ponad 18,7 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2021 r.

W ramach projektu planowana jest budowa nowego obiektu, w którym powstaną cztery laboratoria: Odnawialnych Źródeł, Poszanowania Energii  i Środowiska, Sorbentów Mineralnych, Radioizotopowych Analiz Środowiskowych oraz laboratorium badawcze iLab jako wirtualna rzeczywistość do badań naukowych. Piąta dofinansowana jednostka – Akredytowane Laboratorium Hydrogeochemiczne – będzie mieściła się w głównym budynku AGH. W nowych jednostkach będą prowadzone prace naukowo-badawcze na rzecz podmiotów komercyjnych.

Nowo powstały budynek w Miękini uzupełni ofertę Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska (WGGiOŚ) poprzez stworzenie nowego miejsca do badań. Służyć ma temu hala przystosowana do szerokiej gamy działalności badawczej i badawczo-rozwojowej oraz nowoczesne wyposażenie komputerowe i wizualizacyjne. Z kolei już istniejące, doposażone laboratoria zyskają możliwość przeprowadzania analiz na sprzęcie światowej klasy, dzięki czemu WGGiOŚ jeszcze lepiej dopasuje się do potrzeb rynku. Równocześnie AGH dostarczy polskiej nauce badań, których wykonanie do tej pory często wiązało się z korzystaniem z zagranicznych ofert lub długim oczekiwaniem na wyniki.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika