Ogniwa fotowoltaiczne o mniejszej zawartości srebra i większej mocy

23 listopada 2021
Ogniwa fotowoltaiczne o mniejszej zawartości srebra i większej mocy

Firma Solar Inventions z siedzibą w New Georgia ogłosiła, że uzyskała patent od Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych na technologię konfigurowalnych ogniw prądowych (C3) do produkcji ogniw fotowoltaicznych.

„Dzięki egzekwowaniu US Pat. Nr 11 145 774, Solar Inventions sfinalizuje oczekujące patenty C3 w Chinach, Europie, Indiach, Japonii, Australii, Korei Południowej, Meksyku i Izraelu. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Brazylia, Arabia Saudyjska, Kanada, Turcja, Wietnam i Tajwan razem stanowią 90% światowego rynku energii słonecznej” – podała firma w oświadczeniu.

Zgodnie z przewidywaniami proces produkcyjny opracowany przez start-up Solar Inventions z USA zmniejszy koszt srebra o 3% z przedniej i 5% z tylnej strony ogniwa, jednocześnie zwiększając całkowitą moc modułu zbudowanego z takich ogniw o 2–3 W. Rozwiązanie polega na podłączeniu podogniw szeregowo w jednym ogniwie. W ten sposób uzyskuje się zwiększenie napięcia urządzenia. Subkomórki są tworzone na płytce bez fizycznego rozcinania ogniwa. W rezultacie zmniejsza się stosunek obwodu subkomórki do powierzchni poszczególnych całych, niepodzielonych ogniw słonecznych. Podogniwa są elektrycznie dzielone podczas procesu metalizacji.
Za każdym razem, gdy ogniwo jest przecinane (half-cut), zwiększa się jego stosunek obwodu do powierzchni. To powoduje nieidealne efekty diodowe i wyższą prędkość rekombinacji na krawędziach poszczególnych półogniw – powiedział dyrektor generalny firmy Ben Damiani.

Konfigurowalne ogniwo prądowe (C3):
 1. Obniża prąd, zmniejsza straty I2R i powoduje wzrost mocy modułu o 2–3 W.
 2. Zmniejsza koszty w związku z ograniczeniem zapotrzebowania na srebro.
 3. Uzupełnia szybko rosnący rynek półogniw i może go zastępować.
 4. Poprawia sprawność prawie wszystkich typów ogniw.
 5. Działa z ogniwami typu PERC, typu n, BSF, mono- lub multikrystalicznymi, bi-facial i półogniwami.
 6. Nie wymaga zmian w produkcji (pełne lub półogniwowe).
Rozwój i testy:
 • Ukończono kilka generacji udanych prototypów.
 • Generacja 2 produkowana i przetestowana zarówno w laboratorium solarnym UNC Charlotte, jak i w laboratorium solarnym Georgia Tech (USA).
 • Walidacja handlowa w CFV Solar Test Laboratory, Albuquerque, Nowy Meksyk.
 • Od producentów ogniw C3 wymaga się jedynie niewielkich zmian we wzorach metalizacji druku i selektywnego domieszkowania. Producenci mogą wdrożyć C3, współpracując z Solar Inventions, aby zmodyfikować swoje metody sitodrukowe i wprowadzić niewielki zestaw dodatkowych, łatwych i pozbawionych ryzyka zmian na liniach produkcyjnych.
 • C3 będzie jeszcze bardziej użyteczny, ponieważ przemysł nadal zwiększa rozmiar ogniw. Dzieląc prąd w większych ogniwach, C3 może zmniejszyć straty rezystancyjne, które zwiększają się wraz ze wzrostem rozmiarów ogniw powyżej sześciu cali.

https://www.solarinventions.com/

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika