Ogniwa fotowoltaiczne zamiast baterii

28 grudnia 2022
Ogniwa fotowoltaiczne zamiast baterii

Firma Ambient Photonics na targach CES 2023 w Las Vegas w stanie Nevada w dniach 5–8 stycznia zademonstruje podłączone urządzenia z ogniwami fotowoltaicznymi o dużej gęstości mocy za pomocą rzeczywistych aplikacji. Prezentując swoją nowatorską technologię pozyskiwania energii słonecznej przy słabym oświetleniu, firma Ambient zaprezentuje sprawdzone prototypy całej gamy urządzeń, inteligentnego domu, inteligentnego handlu detalicznego i przemysłu 4.0 we współpracy z wiodącymi światowymi producentami IoT (ang. internet of things).

Podłączona elektronika wymaga ciągłego zasilania, co do tej pory oznaczało konieczność okresowej wymiany lub ładowania baterii. Starsze technologie fotowoltaiczne, takie jak amorficzne ogniwa krzemowe od dawna używane w kalkulatorach słonecznych i zabawkach dla dzieci, nie zapewniają wystarczającej mocy w rzeczywistych warunkach pracy przy słabym oświetleniu. Jednocześnie wygórowana cena wysokowydajnych technologii fotowoltaicznych działających przy słabym świetle, takich jak ogniwa z arsenku galu, sprawia, że nadają się one głównie do zastosowań w satelitach, urządzeniach kosmicznych i badaniach, a nie w elektronice masowej.

Doświadczeni inżynierowie firmy Ambient podzielą się uwagami projektowymi, korzyściami w zakresie wydajności związanymi z integracją nagradzanych ogniw fotowoltaicznych o dużej gęstości mocy z urządzeniami. – Ponieważ jesteśmy pionierami nowego rynku pozyskiwania energii w pomieszczeniach od podstaw, zdajemy sobie sprawę ze znaczenia sprawdzonej, powtarzalnej metodologii integracji technologii pozyskiwania energii z urządzeniami – powiedział Bates Marshall, dyrektor generalny Ambient. Naszą misją na targach CES jest zademonstrowanie tego modelu i pokazanie, w jaki sposób producenci wymiernie redukują szkodliwe emisje, jednocześnie opracowując produkty wspierające zrównoważone życie konsumentów – dodał.

Dzięki wysokiej gęstości mocy w pełnym zakresie sztucznych źródeł światła – LED, fluorescencyjnych i żarowych, a także rozproszonego światła słonecznego, ogniwa fotowoltaiczne Ambient umożliwiają przełomowe postępy w zakresie projektowania, funkcjonalności, wydajności, zrównoważonego rozwoju i niezawodności zasilanego urządzenia. Posiadają do trzech razy większą gęstość mocy w porównaniu z konwencjonalnymi ogniwami słonecznymi z amorficznego krzemu do zastosowań wewnętrznych.

Technologia Ambient będzie prezentowana m.in. w nowym pilocie UEI ETERNA. Wykorzystując innowacje Ambient, ETERNA przechwytuje energię w warunkach słabego oświetlenia pomieszczeń, takich jak salony i sypialnie, aby radykalnie zmniejszyć wpływ produktów na środowisko, eliminując konieczność użycia baterii. Małe, cienkie ogniwa fotowoltaiczne Ambient o dużej gęstości mocy, ułatwiają producentom urządzeń z własnym zasilaniem integrację technologii pozyskiwania energii w ramach dowolnego projektu produktu.

O Ambient Photonics

Firma Ambient Photonics z siedzibą w Kalifornii została założona w 2019 r. Celem jej od początku działalności jest wprowadzanie na masową skalę technologii pozyskiwania energii przy słabym oświetleniu. Technologia Ambient pierwotnie opracowana w Warner Babcock Institute for Green Chemistry jest wspierana przez wiodących inwestorów, takich jak Amazon’s Climate Pledge Fund, Ecosystem Integrity Fund (EIF), Future Shape Tony’ego Fadella i I Squared Capital. Słabo oświetlone ogniwa fotowoltaiczne firmy zapewniają przełomową gęstość mocy z szerszego spektrum światła otoczenia, inspirując nową erę w formie i funkcji podłączonych urządzeń. Ambient współpracuje z wiodącymi, globalnymi producentami systemów dla inteligentnych domów i urządzeń IoT w zakresie integracji ogniw słonecznych z urządzeniami.

Źródło: Ambient Photonics                                                                Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika