Iberdrola uruchomiła pierwsze inteligentne instalacje agrowoltaiczne w Hiszpanii w winnicach González Byass i Grupo Emperador, zlokalizowanych w mieście Guadamur w Toledo. Te innowacyjne instalacje pozwalają na dostosowanie rozmieszczenia modułów do potrzeb winnic w celu regulacji ilości światła słonecznego i temperatury za pomocą zacienienia winorośli modułami.
Zrealizowany projekt, nazwany Winesolar, obejmował również współpracę dostawcy zaawansowanych rozwiązań technologicznych Techedge oraz producenta trackerów i konstrukcji dla modułów fotowoltaicznych, firmy PVH. Instalacja jest wyposażona w lokalizatory sterowane algorytmem sztucznej inteligencji, zdolne do określenia optymalnej pozycji modułów umieszczonych nad pnączami w dowolnym momencie. Kąt nachylenia ustalany jest na podstawie informacji zbieranych przez czujniki umieszczone w winnicach. Rejestrują one dane dotyczące m.in. promieniowania słonecznego, wilgotności gleby, warunków wiatrowych oraz grubości pnia winorośli. Dzięki takiemu rozwiązaniu instalacja przyczyni się do poprawy jakości winogron. Pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie ziemi, zmniejszy zużycie wody do nawadniania, a także poprawi odporność upraw na zmieniające się warunki klimatyczne z rosnącymi temperaturami oraz coraz częściej występującymi falami upałów.
Produkcja tej pilotażowej instalacji o mocy 40 kW będzie w całości wykorzystywana na własne potrzeby przez winnice González Byass i Grupo Emperador, które w ten sposób będą w stanie zmniejszyć swoje emisje, poczynić postępy w dekarbonizacji swojej działalności i zmniejszyć koszty energii. Inicjatywa ta jest przykładem pozytywnego współistnienia produkcji odnawialnej ze światem wiejskim i sektorem pierwotnym dzięki energetyce agrowoltaicznej, która umożliwia wykorzystanie tej samej powierzchni ziemi do pozyskiwania zarówno energii słonecznej, jak i produktów rolnych. W taki sposób poprawia się wydajność, konkurencyjność i zrównoważony rozwój gospodarstw rolnych.
Iberdrola będzie monitorować wyniki projektu przez następny rok, co pozwoli jej na dalsze doskonalenie tego innowacyjnego systemu. Planuje go powielić w innych winnicach w Hiszpanii, które stanowią 13% winnic na świecie. Projekt Winesolar realizowany jest w ramach międzynarodowego programu start-upowego grupy Iberdrola PERSEO. Jego celem jest ułatwienie spółce dostępu do technologii przyszłości przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju globalnego ekosystemu start-upów w sektorze elektroenergetycznym z naciskiem na zrównoważony rozwój. Ta inicjatywa była jedną z czterech wybranych spośród ponad 100 pomysłów otrzymanych z 32 krajów, nadesłanych w odpowiedzi na wyzwanie postawione przez firmę, aby znaleźć nowe, tanie i przyjazne dla środowiska rozwiązania, które pozwolą połączyć w zrównoważony sposób wdrażanie parków fotowoltaicznych i działania sektora pierwotnego na obszarach wiejskich.
Projekt umacnia misję promotora fotowoltaicznej energii elektrycznej ze słonecznych, nieograniczonych ilościowo zasobów, jednej z najbardziej efektywnych technologii w walce ze zmianami klimatycznymi. Agrowoltaika potwierdza w sposób zdecydowany zaangażowanie rolnictwa w odnawialne, niewyczerpalne i niezanieczyszczające źródło energii, zdolne do przystosowania się do naturalnych cykli i warunków pogodowych. Umożliwia produkcję energii elektrycznej zarówno w gospodarstwach na skalę komercyjną, jak i małych obiektach na własny użytek.
O Iberdrola
Grupa Iberdrola rozpoczęła swoje zaangażowanie w odnawialne źródła energii ponad dwie dekady temu jako fundamentalny filar, na którym można zbudować swój czysty, niezawodny i inteligentny model biznesowy. Dzięki tej wizji firma jest dziś światowym liderem w dziedzinie energii odnawialnej, z 38 000 MW mocy odnawialnych zainstalowanych na całym świecie – 19 370 MW w Hiszpanii – na koniec I połowy 2022 r. i jest liderem w transformacji energetycznej w kierunku gospodarki niskoemisyjnej.
Źródło: Iberdrola, Hiszpania Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika