Pierwszy na świecie zakład produkcji perowskitowej folii PV z technologią mikrorowków

10 marca 2022
Pierwszy na świecie zakład produkcji perowskitowej folii PV z technologią mikrorowków

Dnia 24 lutego 2022 r. w hrabstwie Durham w Wielkiej Brytanii, Power Roll otworzył zakład produkcji folii fotowoltaicznych. Jest to pierwszy na świecie zakład produkujący tanią, lekką, elastyczną folię solarną przy użyciu opatentowanej technologii mikrorowków Power Roll. Zlokalizowany na terenie dawnej kopalni, pilotażowy zakład produkcyjny kontynuuje długą tradycję innowacji energetycznych w północno-wschodniej Anglii. Zakład jest kamieniem milowym w ewolucji energetycznej, produkując rozwiązania słoneczne nowej generacji, które wspierają przejście na zrównoważony system energetyczny.

Brytyjski minister energii Greg Hands powiedział: – Energia słoneczna może nie tylko obniżyć emisje dwutlenku węgla, lecz także chronić brytyjskich płatników rachunków przed wysokimi cenami gazu.Power Roll jest ucieleśnieniem ducha przedsiębiorczości północno-wschodniej – firmy tworzącej najnowocześniejsze ekologiczne technologie w Wielkiej Brytanii. Napędza wzrost gospodarczy i tworzy wysokiej jakości miejsca pracy w naszych przemysłowych centrach.

Elastyczna folia Power Roll umożliwia łatwiejsze rozmieszczanie energii słonecznej w środowisku zabudowanym, poza siecią, w pojazdach i innych zastosowaniach, w których tradycyjne krzemowe moduły słoneczne są zbyt ciężkie lub zbyt drogie w użyciu. Szacunki sugerują, że sama bieżąca komercyjna powierzchnia dachowa w Wielkiej Brytanii może pomieścić prawie 100 GW folii słonecznej – co odpowiada budowie 20 000 farm fotowoltaicznych o mocy 5 MW.

Opracowana w Wielkiej Brytanii, nasza unikalna konstrukcja z mikrorowkami umożliwia proces produkcyjny wykorzystujący technikę roll-to-roll, podobną do wielu obecnie stosowanych tanich procesów drukowania. W pełni zademonstrujemy naszą technologię w naszym zakładzie w Durham. Będziemy współpracować z dużymi firmami w Wielkiej Brytanii i za granicą w celu globalnego zwiększenia produkcji folii fotowoltaicznych. Kraje na całym świecie będą mogły stworzyć lokalne zakłady produkcyjne i w ten sposó wdrożyć produkcję folii fotowoltaicznej we własnych miastach, miasteczkach i oddalonych społecznościach, tworząc tysiące zielonych miejsc pracy – powiedział Neil Spann, dyrektor generalny Power Roll.

Podejście firmy Power Roll do produkcji folii fotowoltaicznej, które wykorzystuje powszechnie dostępne materiały i znane procesy produkcyjne, zapewnia emisję dwutlenku węgla do 20 razy mniejszą niż krzemowa fotowoltaika. Gdy folia jest produkowana na dużą skalę, przewiduje się, że koszty produkcji wyniosą zaledwie jedną dziesiątą kosztu innego elastycznego PV. Folię słoneczną można rozłożyć na magazynach i wiatach rolniczych, których dachy nie są wystarczająco mocne, aby wytrzymać ciężar tradycyjnych modułów fotowoltaicznych. Niewielka waga i elastyczność folii PV sprawiają, że transport jest łatwiejszy i tańszy, dzięki czemu można dostarczyć energię elektryczną społecznościom, które w przeciwnym razie nie byłyby w stanie uzyskać do niej dostępu.

Firma Power Roll niedawno podpisała umowę z firmą Futurepump z siedzibą w Wielkiej Brytanii, producentem niedrogich, przenośnych pomp wodnych dla rolnictwa. Partnerzy zbadają zastosowanie folii słonecznej Power Roll z systemem pomp irygacyjnych Futurepump, zwłaszcza w lokalizacjach poza siecią, takich jak Afryka, Azja Południowo-Wschodnia i Ameryka Południowa. Połączenie lekkiej folii słonecznej i wysoko wydajnych pomp wodnych na prąd stały tworzy system dystrybucji wody, który jest przyjazny dla środowiska, zrównoważony, adaptowalny, łatwy w użyciu i bardzo tani.

Nowa fabryka pilotażowa Power Roll, zlokalizowana w Jade Business Park w hrabstwie Durham, zatrudnia obecnie 34 wysoko wykwalifikowanych pracowników. Zwiastuje początek nowej generacji energii słonecznej – oferowanie producentom nowych możliwości dywersyfikacji na rozwijający się rynek energii odnawialnej. Dla sfinansowania ciągłego rozwoju i skalowania swojej unikalnej technologii, Power Roll pozyskał niedawno 5,8 mln funtów dla dalszych inwestycji kapitałowych, podnosząc sumę do ponad 20 mln funtów pozyskanych środków. Firma skorzystała również ze znaczącego wsparcia władz regionalnych i krajowych, w tym czterech rund finansowania UKRI Energy Catalyst o wartości ponad 1,5 mln funtów.

Źródło: Power Roll

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika