...

Podgrzewanie wody użytkowej bezpośrednio przez fotowoltaikę

31 maja 2022
Podgrzewanie wody użytkowej bezpośrednio przez fotowoltaikę

Fotowoltaiczny zestaw do podgrzewania wody belgijskiej firmy Wanit nv to system wykorzystujący energię słoneczną i obniżający rachunki gospodarstwa domowego. Jest kolejnym rozwiązaniem oferującym bezpośrednie wykorzystanie modułów fotowoltaicznych do otrzymywania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), a jednocześnie prostym magazynem energii odnawialnej.

Korzystanie z energii odnawialnej w gospodarstwach domowych jest opłacalne i ekologiczne. Jednak inwestycja w system fotowoltaiczny podłączony do sieci publicznej jest dla niektórych gospodarstw domowych zbyt droga i skomplikowana. Niejednokrotnie także dofinansowane systemy PV są nieopłacalne ekonomicznie, przede wszystkim w przypadku małych instalacji i trudnych warunków montażowych. Wanit proponuje proste i ekonomiczne rozwiązanie, polegające na podłączeniu kilku modułów fotowoltaicznych do podgrzewacza wody, w którym codziennie przechowuje się lub wykorzystuje dostępną darmową energię ze Słońca. Rodziny mogą obniżać rachunki za ciepłą wodę nawet o 85% przez dziesięciolecia. Ponadto do systemu można podłączyć akumulator buforowy do nocnego ogrzewania i dodatkowego przechowywania energii elektrycznej uzyskanej z fotowoltaiki. Proponowany system gwarantuje długą żywotność działania. Uzupełnia i ulepsza na małą skalę obszar wykorzystania odnawialnej energii ze Słońca. Nagrzewnica fotowoltaiczna do otrzymywania c.w.u. w porównaniu do innych systemów posiada wysoką sprawność działania. W przypadku zastosowania większej liczby modułów fotowoltaicznych poprawia się relacja zużycia własnej energii elektrycznej do tej pobieranej z sieci, zwiększając rentowność systemu Wanit.

Ekologiczne rozwiązanie staje się ekonomicznym wyborem

Wanit oferuje gospodarstwom domowym jedyny system, który pozwala na pełne wykorzystanie wyprodukowanej energii elektrycznej przez moduły fotowoltaiczne wyłącznie na własne potrzeby, obniżając rachunki za prąd lub gaz. Przechowuje całą produkcję energii elektrycznej kilku modułów fotowoltaicznych po stosunkowo niskich kosztach. Dzięki całkowicie innowacyjnemu systemowi zarządzania energią, opartemu na inteligentnym, elektrycznym podgrzewaczu wody, który można uzupełnić akumulatorami, wszystko zaprojektowane jest tak, aby było przystępne cenowo, bez ukrytych kosztów i łatwe w instalacji.

Rozwiązanie autonomiczne i modułowe

Energia słoneczna jest magazynowana w ciepłej wodzie użytkowej o wysokiej temperaturze, dochodzącej do 85 °C (80 litrów = 7,5 kWh = 6 pryszniców). W systemie zastosowano bardzo dobrze izolowane zbiorniki, uzupełnione baterią (opcja 2,5 kWh = 2 prysznice). Właściwie dobrany i skonfigurowany system zapewnia ciągłą pracę nawet w deszczowe dni. Dzięki akumulatorom, które magazynują energię elektryczną z fotowoltaiki, woda jest podgrzewana nawet w nocy, zapewniając odpowiedni komfort użytkującym system Wanit.

Kompaktowa budowa zasobnika (gr. 27 cm) pozwala na umieszczanie go na ścianie w pionie lub poziomie. Akumulatory można chować w podwieszanym suficie lub na strychu. Umieszczony w pobliżu prysznica lub miejsca poboru ciepłej wody system pozwala na jeszcze większe oszczędności, eliminując straty ciepła w rurach. Możliwych jest wiele konfiguracji pracy oferowanych zestawów, łącznie z istniejącym już w budynku systemem c.w.u. W trybie podgrzewacza solarnego system może być umieszczony przed lub za istniejącym kotłem (zasobnikiem).

Aplikacja mobilna

Opracowana aplikacja mobilna EasyWanit pozwala skonfigurować i monitorować pracę: podgrzewacza wody, bojlera, sterownika (kontrolera) i akumulatorów wchodzących w skład zestawu. Śledzi produkcję energii elektrycznej PV, monitoruje temperaturę wody w zasobniku oraz poziom naładowania akumulatorów, optymalizując wydajność całego systemu.

O firmie Wanit nv

Zlokalizowana w Brukseli firma Wanit nv jest spółką utworzoną w 2019 r. przez specjalistów ds. energetyki budowlanej. Jej celem jest umożliwienie gospodarstwom domowym zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, zgodnie z celami Green Deal 2050 (Europejskiego Zielonego Ładu). Rozwiązania opracowane przez Wanit nu poszerzają zakres funkcjonalny wykorzystywania modułów fotowoltaicznych. Gwarantują relatywnie szybki zwrot z inwestycji. Dzięki swojemu centrum badawczemu firma Wanit opracowała i wprowadziła na rynek rozwiązania dla zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego, z pierwszym na świecie podgrzewaczem ciepłej wody PV oraz ekonomicznym hybrydowym fotowoltaicznym podgrzewaczem wody typu plug &play.

Opracowanie redakcji na podstawie materiałów Wanit nv.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika