Polski rynek lubi dobre produkty w dobrej cenie

14 października 2021
Polski rynek lubi dobre produkty w dobrej cenie

 Rozmowa z Danielem Moczulskim, CEE territory managerem w GoodWe Europe GmbH

Jak polski rynek przyjął urządzenia GoodWe?

Po raz pierwszy wprowadziliśmy rozwiązania GoodWe na polski rynek w 2018 roku. Już rok później rynek fotowoltaiczny w naszym kraju zanotował swój znaczący wzrost – w 2019 roku do sieci przyłączono 820 MWp, co oznaczało prawie czterokrotny wzrost mocy PV w stosunku do roku 2018, a już w 2020 Polska znalazła się na czwartym miejscu pod względem przyrostu mocy w Unii Europejskiej. Dzięki gruntownie przemyślanej strategii i naszej podstawowej misji, jaką jest dostarczanie bezproblemowych i efektywnych rozwiązań, znaleźliśmy się we właściwym miejscu w odpowiednim czasie. Pozwoliło nam to nie tylko szybko dostosować nasze portfolio do aktualnego zapotrzebowania, ale także przełożyło się na szybki wzrost zainteresowania naszą marką wśród polskich dystrybutorów, instalatorów i inwestorów. Polski rynek lubi dobre produkty w dobrej cenie, a GoodWe jest w stanie sprostać temu wyzwaniu, oferując jednocześnie polskojęzyczny serwis i lokalne wsparcie techniczne.

Które produkty cieszą się szczególnym uznaniem?

Najpopularniejszą serią, stanowiącą ponad 80% całkowitej sprzedaży GoodWe w Polsce, jest zmodernizowana generacja falowników SDT G2 w przedziale mocy 4–25 kW, zaprojektowana specjalnie do trójfazowych instalacji domowych i małych instalacji komercyjnych. Dzięki doskonałym parametrom technicznym, wysokiej sprawności maksymalnej (do 98,4%) oraz bardzo dobrej relacji jakości do ceny, falownik ten dominuje w naszej sprzedaży, jest w tym momencie najlepszym rozwiązaniem na rynku trójfazowych falowników szeregowych pod kątem relacji ceny do jakości.

Tytuł lidera w instalacjach jednofazowych zdecydowanie należy do serii XS, której najbardziej wyróżniającymi cechami są niewielka waga, wynosząca zaledwie 5,8 kg, oraz niezwykle kompaktowe wymiary – odpowiadające kartce papieru A4, co sprawia, że falowniki te są szczególnie łatwe do przenoszenia i instalacji.

Biorąc pod uwagę zmieniające się otoczenie prawne w rozliczeniu prosumenckim oraz zmianę punktów ciężkości w programie dofinansowania „Mój prąd” zauważamy rosnące zainteresowanie systemami do magazynowania energii PV w Polsce. GoodWe jest światowym liderem w tej kategorii, w Polsce naszym flagowym rozwiązaniem jest seria hybrydowa ET. Trójfazowy falownik serii ET posiada zintegrowaną funkcję zasilania bezprzerwowego (UPS) z automatycznym czasem przełączania z trybu ON-GRID do BACK-UP w ciągu 10 milisekund, oferuje kompatybilność z wysokonapięciowymi magazynami energii wiodących producentów oraz inteligentny licznik i przekładniki prądowe w standardzie. Zastosowanie układu hybrydowego przyczynia się do optymalizacji kosztów i eksploatacji systemu fotowoltaicznego, maksymalizacji zużycia własnego i zwiększenia własnej niezależności energetycznej. Ten segment produktów jest już mocno rozwinięty w krajach Europy Zachodniej; spodziewamy się, że Polska podąży tą ścieżką i systemy fotowoltaiczne 2.0 staną się powszechne już w 2022 roku.

Czym oferta wyróżnia się na rynku?

Oferujemy kompleksowe portfolio falowników szeregowych o mocy od 0,7 kW do 250 kW od zastosowań domowych i komercyjnych po farmy fotowoltaiczne i projekty wielkoskalowe. W 2019 roku zostaliśmy uznani za wiodącego na świecie producenta falowników hybrydowych, a nasze portfolio rozwiązań do magazynowania energii, w tym falowników hybrydowych, magazynów energii wysokiego i niskiego napięcia, jest najszersze na rynku. Jesteśmy jedynym producentem falowników, który przez sześć kolejnych lat zdobywał nagrodę TÜV Rheinland „All Quality Matters”, co potwierdza wysoką jakość i długą żywotność naszych produktów. Urządzenia GoodWe charakteryzują się solidną, ale lekką i kompaktową konstrukcją, co przekłada się na krótszy czas montażu i niższe koszty transportu. Wszystkie elementy do montażu naszych produktów znajdują się w jednym zestawie, nie ma potrzeby ponoszenia żadnych ukrytych kosztów.

Jak pandemia wpłynęła na sprzedaż oferowanych przez GoodWe urządzeń?

Pandemia stosunkowo lekko obeszła się z branżą fotowoltaiczną. W niepewnej rzeczywistości inwestorzy indywidualni byli dalej skłonni lokować swoje środki w instalacje fotowoltaiczne. Dlatego też nie odczuliśmy spadków. Wręcz przeciwnie – widzimy, że coraz więcej inwestorów decyduje się na wybór rozwiązań od GoodWe. Dzisiaj jeszcze za wcześnie, żeby podsumowywać cały rok, ale mogę powiedzieć, że poziom sprzedaży z roku 2020 osiągnęliśmy już na koniec lipca.

Czy firma jest gotowa na wyzwania związane z magazynowaniem energii?

Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że GoodWe jest gotowe na rynek fotowoltaiczny w Polsce 2.0 już teraz. Jesteśmy światowym liderem na rynku falowników hybrydowych, które od października 2020 są dostępne również u naszych partnerów w Polsce. Naszą pierwszą serię rozwiązań hybrydowych wprowadziliśmy na rynek jeszcze w 2014 roku, a w 2019 osiągnęliśmy 15% udziału w globalnej sprzedaży. Kiedy większość producentów dopiero rozpoczyna swoją produkcję i optymalizację tej technologii, my mamy już za sobą prawie dekadę doświadczeń oraz listę zrealizowanych testów i badań, aby wprowadzać na rynek tylko najbardziej wydajne produkty. Ponad 100 tys. falowników hybrydowych GoodWe zostało zainstalowanych na największych światowych rynkach magazynowania energii, takich jak Australia, Niemcy, Czechy, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania i RPA. Tak szeroka obecność na rynkach pod względem różnych technologii, standardów i środowisk biznesowych pozwoliła nam być znacznie lepiej przygotowanymi do radzenia sobie ze zmianami i rozwojem rynku. Żadna inna firma nie posiada tak bogatego i zróżnicowanego doświadczenia.

Czy zauważacie coraz większą podaż urządzeń posiadających możliwość współpracy z magazynami energii?

Ten rynek dopiero w Polsce się zaczyna. W tym roku obserwujemy jednak duży wzrost zainteresowania falownikami hybrydowymi. Już dzisiaj zanotowaliśmy sześciokrotnie wyższą sprzedaż w stosunku do roku poprzedniego, a przed nami jeszcze jeden kwartał. Czerpiąc wiedzę z trendów na rynkach światowych oraz biorąc pod uwagę kierunek rozwoju legislacji w Polsce, możemy się spodziewać, że rynek instalacji z magazynami energii będzie się rozwijał skokowo. Dla instalatorów kluczowe jest posiadanie rozwiązania, które jest niezawodne, sprawdzone i nie powoduje problemów eksploatacyjnych, ponieważ klient końcowy może szybko zniechęcić się do nowej technologii. Zagrożeniem dla rozwoju rynku PV 2.0 może okazać się deficyt komponentów, który globalnie dotyka branżę producentów falowników.

W Polsce spodziewany jest rozwój w segmencie farm fotowoltaicznych, co GoodWe może zaoferować w tym zakresie?

Już teraz możemy zaproponować dostępną do zamówienia w Polsce serię falowników HT o mocy 225–250 kW, przeznaczoną do zastosowania w projektach farm fotowoltaicznych i segmencie wielkoskalowych instalacji. Falownik ten jest kompatybilny z modułami dwustronnymi, posiada 12 MPPT i maksymalną wydajność na poziomie aż do 99%. Seria HT wyróżnia się wysokim poziomem ochrony przed wnikaniem pyłu i wody pod wysokim ciśnieniem IP66 dla całego urządzenia i IP68 dla zestawu chłodzącego, które jest bardzo istotne przy dużych projektach elektrowni fotowoltaicznych, gdzie falownik wystawiony jest często na skrajne warunki pogodowe. Konfigurację urządzenia można łatwo przeprowadzić za pośrednictwem Bluetooth, a diagnostykę i aktualizacje można obsługiwać zdalnie. Seria HT doskonale łączy w sobie najważniejsze parametry techniczne, opracowane przez producenta w celu osiągnięcia większych oszczędności, wyższej wydajności, a także realizacji optymalnego kosztu wytwarzania energii elektrycznej (LCOE).

Jakie plany na przyszłość?

Przede wszystkim planujemy rozwijać naszą lokalną obecność, aby jeszcze lepiej wspierać naszych klientów i partnerów biznesowych w Polsce. Będziemy wprowadzać coraz bardziej wydajne i jakościowe portfolio produktów, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów na zmieniającym się rynku.

Nieraz, rozmawiając z przedstawicielami branży o parametrach finansowych, rozwoju rynku, wielkości sprzedaży, odnoszę wrażenie, że często zapominamy o jednym kluczowym aspekcie tego, co robimy. Rozwiązania fotowoltaiczne to dopiero początek ekologicznej rewolucji. Te kilka modułów na dachu pozwala dziś zaoszczędzić na rachunkach za prąd, ale wraz z rozwojem urządzeń opartych na energii elektrycznej do wytwarzania ciepła lub magazynowania energii – możemy osiągnąć znacznie więcej niż tylko poprawę domowego budżetu.

Czyste powietrze wokół nas bez spalania planety jest już dzisiaj możliwe dzięki połączeniu instalacji fotowoltaicznej z pompami ciepła, matami grzewczymi i innymi rozwiązaniami, zwiększającymi autokonsumpcję. Pamiętajmy, że my wszyscy, którzy dziś budujemy branżę fotowoltaiczną, przyczynimy się do zapewnienia bardziej zrównoważonej przyszłości, lepszego świata dla naszych dzieci, wnuków i następnych pokoleń.

Na zdjęciu: Daniel Moczulski

Wywiad ukazał się w numerze 3/2021 Magazynu Fotowoltaika