Powstaną nowe farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 180 MW

16 lutego 2024
Powstaną nowe farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 180 MW

PGE Energia Odnawialna z Grupy PGE podpisała umowy na budowę 14 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 180 MW. Nowe instalacje powstaną do 2026 roku i będą w stanie zasilić w zieloną energię blisko 90 tys. gospodarstw domowych. Są to kolejne działania realizowane w ramach Strategii Grupy PGE, zgodnie z którą do 2030 r. Grupa będzie posiadać instalacje słoneczne o łącznej mocy ok. 3 GW.

Spośród wszystkich nowych farm największe to: PV Kleszczów o mocy 50 MW, PV Wrzosów o mocy 32 MW, PV Srebrzyszcze o mocy 30 MW i PV Jeziórko 3 o mocy 30 MW.

Podpisane umowy na budowę nowych elektrowni fotowoltaicznych to ważny krok w kierunku wykonania naszych planów budowy mocy wytwórczych pochodzących z odnawialnych źródeł energii. Grupa PGE prowadzi w zielonej zmianie, będąc liderem transformacji energetycznej w Polsce. Jest to możliwe dzięki konsekwentnie prowadzonym inwestycjom – powiedział Marcin Karlikowski, prezes zarządu PGE Energia Odnawialna.

PV Kleszczów jest inwestycją realizowaną wspólnie z Gminą Kleszczów. Budowa farmy fotowoltaicznej jest jednym z elementów transformacji regionu bełchatowskiego. Instalacja składająca się z ok. 90 tys. bifacjalnych modułów, zostanie uruchomiona do połowy 2025 roku. Zlokalizowana jest w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni węgla brunatnego w powiecie bełchatowskim na działce o powierzchni około 50 ha.

PV Wrzosów to instalacja składająca się z ok. 59 tys. bifacjalnych modułów, która powstanie w województwie lubelskim, powiecie radzyńskim na działce o powierzchni około 42 ha. Inwestycja zostanie ukończona na początku 2026 r.

PV Srebrzyszcze będzie się składać z ok. 45 tys. bifacjalnych modułów i powstanie w województwie lubelskim na działce o powierzchni około 30 ha do końca 2025 r.

Farma fotowoltaiczna Jeziórko 3 o mocy 30 MW stanowi kolejny etap inwestycji Jeziórko, razem z farmami Jeziórko 1 i Jeziórko 2 o mocy 50 MW każda. Projekt będzie realizowany w powiecie tarnobrzeskim w województwie podkarpackim. Będzie się składać z ponad 56 tys. bifacjalnych modułów i powstanie do połowy 2025 r. na działce o powierzchni ok. 37 ha.

Pozostałe farmy to: PV Pokrzywnica, PV Klejniki, PV Kliny, PV Łempin, PV Mielec, PV Kościerzyn Wielki, PV Pacanowice, PV Stęgosz, PV Tarchały Wielkie oraz PV Tyszki Wądołowo.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 21 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 33 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi ok. 2530 MW.

Fot. PGEEO

Źródło: PGEEO

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika