Projekt badawczy „SynAgri-PV”

29 sierpnia 2022
Projekt badawczy „SynAgri-PV”

Agro-fotowoltaika (Agri-PV) łączy produkcję energii słonecznej i rolnictwo. W ten sposób obszar może być jednocześnie wykorzystywany do produkcji rolnej żywności i pasz, a także do produkcji energii słonecznej. Pierwsze systemy są obecnie stosowane w Niemczech, zwłaszcza do upraw specjalnych, takich jak uprawa winorośli, owoców i warzyw. Tutaj Agri-PV może zaoferować dodatkową ochronę przed szkodami spowodowanymi gradobiciem, mrozem i suszą.

Na początku lipca 2022 r. rozpoczęto realizację 3-letniego projektu badawczego „SynAgri-PV: Synergiczna integracja fotowoltaiki w rolnictwie jako wkład w udaną transformację energetyczną – tworzenie sieci i monitorowanie rozwoju rynku Agri-PV w Niemczech”. Jest on realizowany i finansowany przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych (BMBF) pomocą w wysokości 1,7 mln euro. Projekt koordynowany przez Instytut Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej (ISE) oraz innych partnerów ma na celu opracowanie modelu wykorzystania agrowoltaiki w Niemczech dla dostosowania ramowych warunków technicznych, prawnych, ekonomicznych i społecznych do wymogów rozwoju rynku.

Systemy agrowoltaiczne stają się coraz bardziej atrakcyjne dla rolnictwa, ponieważ dają możliwość utrzymania konkurencyjności krajowego rolnictwa na rynku międzynarodowym i umożliwiają rolnikom generowanie dodatkowych dochodów – wyjaśnia Max Trommsdorff, kierownik projektu we Fraunhofer ISE. – Jednocześnie możemy przyspieszyć rozwój energii odnawialnej, zmniejszyć presję na ograniczoną powierzchnię gruntów i zwiększyć odporność różnych systemów upraw – dodaje.

Pomimo niewątpliwych zalet synergii rolnictwa i fotowoltaiki, do tej pory w Niemczech zrealizowano bardzo niewiele małych projektów. Przyczyny tego leżą w istniejących ramach prawnych oraz  nieodpowiednich systemach zachęt i skomplikowanych procesach zatwierdzania. Istnieją również obawy o akceptację miejscowej ludności i atrakcyjność krajobrazu. W ramach projektu zostanie poddany ocenie techniczny, prawny, ekonomiczny i społeczny status agrowoltaiki. Celem jest opracowanie modelu społecznego rozwoju na podstawie istniejącego stanu faktycznego i, przy zaangażowaniu jak największej liczby odpowiednich podmiotów decyzyjnych, określenie niezbędnych działań dla jego wdrożenia oraz znalezienie możliwych rozwiązań wraz z identyfikacją istniejących problemów.

Bazą do realizacji projektu będą monitorowane i łączone w sieć zakłady pilotażowe. Utworzone zostaną także nowe formaty uczestnictwa, a zdobyta wiedza będzie oceniana, przetwarzana i udostępniana opinii publicznej i politykom. Powstanie platforma wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie podwójnego użytkowania gruntów. – Dzięki zintegrowanemu podejściu do produkcji żywności i pasz, a także wytwarzania energii, systemy agrowoltaiczne mogą zapewnić kilka rodzajów synergii – nie tylko dla sektora rolnego i energetycznego, lecz także w odniesieniu do gospodarki wodnej, ochrony krajobrazu i przyrody oraz procesów innowacji społecznych – wyjaśnia prof. Klaus Müller, przedstawiciel jednego z koordynatorów projektu. – Aby optymalnie wykorzystać potencjał transformacji energetycznej i zapobiec błędnym decyzjom w stosowaniu agrowoltaiki, projekt powinien koncentrować się nie tylko na tworzeniu sieci, lecz także na wspieraniu praktycznych przykładów z perspektywy społecznej, rolniczej, prawnej i technicznej – dodaje.

Źródło: Fraunhofer ISE

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika