W ramach projektu ReProSolar zarządzanego przez Veolia, opracowywany jest obecnie specjalny proces recyklingu zużytych modułów fotowoltaicznych (PV). Wraz z firmami partnerskimi z sektora publicznego i prywatnego, które działają w łańcuchu wartości recyklingu modułów fotowoltaicznych, wszystkie komponenty modułów fotowoltaicznych mają zostać po raz pierwszy całkowicie odzyskane. Na przykład czysty krzem, srebro i szkło powinny być ponownie dostępne dla przemysłu przetwórczego.
ReProSolar to kompleksowe zarządzanie wycofanymi z eksploatacji modułami fotowoltaicznymi. W ten sposób wcześniej liniowy przemysł fotowoltaiczny może stać się gospodarką o obiegu zamkniętym, zmniejszając ilość odpadów i zachowując cenne surowce. – Nasz proces opiera się na nowej technologii delaminacji, która jest w stanie skutecznie oddzielić ogniwa słoneczne od szklanej płyty. Innowacyjne procesy fizyczne i chemiczne umożliwiają następnie odzyskanie wszystkich materiałów bez konieczności kruszenia modułów fotowoltaicznych – wyjaśnia kierownik projektu Antoine Driancourt, Veolia Umweltservice GmbH.
– Dzisiaj żaden proces przemysłowy na świecie nie jest w stanie odzyskać srebra i krzemu z ogniw słonecznych o bardzo wysokiej czystości. Byłby to duży przełom dla całej branży fotowoltaicznej pod względem obecnych standardów recyklingu – dodaje Driancourt. Wraz z partnerami projektu brany jest pod uwagę cały łańcuch wartości, od przetwarzania i oczyszczania surowców, poprzez łańcuch dostaw strumienia odpadów, po reintegrację w różnych gałęziach przemysłu.
Projekt badawczy jest wspierany przez EIT RawMaterials, Innovation Community w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT) pod numerem 20028. Finansowanie trwa od lutego 2021 r. i kończy się w styczniu 2025 r. Wykonalność na skalę przemysłową jest testowana w firmach partnerów FLAXRES GmbH w Dreźnie i ROSI Solar w Grenoble. Do 2023 r. w zakładzie demonstracyjnym ma być przetwarzanych 5 tys. ton wycofanych z eksploatacji modułów fotowoltaicznych. UE finansuje projekt ReProSolar łączną kwotą 4,8 mln EUR za pośrednictwem EIT RawMaterials.
Uczestnicy projektu:
Evonik Operations GmbH, Niemcy
FLAXRES GmbH, Niemcy
INP (Grenoble Institut für Technologie), Francja
ROSI Solar, Francja
TECNALIA Research & Innovation, Hiszpania
Triade Electronique, Francja
Veolia Deutschland GmbH, Niemcy
Veolia Recherche & Innovation (VERI), Francja
Veolia Umweltservice GmbH (Partner Wiodący), Niemcy
Dofinansowanie z UE: EIT RawMaterials
Informacja FLAXRES GmbH
Dzięki naszej unikalnej technologii odzyskiwania po raz pierwszy możliwe jest całościowe ponowne wykorzystanie modułów fotowoltaicznych. Innowacyjny proces łączy w sobie czystą i ekonomiczną separację różnych gatunków szkła, jak również cennych metali oraz odpowiedzialną ochronę środowiska. W suchym procesie komponenty modułów fotowoltaicznych są oddzielane warstwa po warstwie. Proces jest wynikiem kilkuletnich prac badawczo-rozwojowych.
Źródła: EIT RawMaterials, Veolia, FLAXRES GmbH, ScienceDirect.
Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika