Suche, automatyczne czyszczenie modułów fotowoltaicznych

8 listopada 2022
Suche, automatyczne czyszczenie modułów fotowoltaicznych

Pył i inne zanieczyszczenia osadzają się na powierzchni modułów fotowoltaicznych, zmniejszając intensywność promieniowania słonecznego docierającego do ogniw fotowoltaicznych. Dlatego moduły słoneczne muszą być od czasu do czasu czyszczone, aby zminimalizować straty wydajności. Wszelkie czynności czyszczące należy wykonywać zgodnie z instrukcją i zaleceniami producentów modułów fotowoltaicznych.

Mając na celu przezwyciężenie problemów związanych z konwencjonalnymi metodami czyszczenia modułów fotowoltaicznych zarówno w przypadku instalacji dachowych, jak i naziemnych, w Solavio Labs opracowano nowatorski, w pełni autonomiczny modułowy bot do czyszczenia modułów. Zaprojektowane do pracy w dowolnym środowisku urządzenie pracuje skutecznie na pochylonych konstrukcjach montażowych.

Lekkie, w pełni autonomiczne lub przenośne boty wykorzystują opracowaną przez Solavio technologię czyszczenia na sucho m.in. instalacji naziemnych, dachowych oraz instalacji zamontowanych na wiatach garażowych. W szczotkach zastosowanych w urządzeniu używane jest również opatentowane włosie DUPONT Tynex, odporne na promieniowanie UV. Według zapewnień producenta użyte elementy czyszczące (włosie) nie powodują ścierania powierzchni modułów fotowoltaicznych oraz gwarantują maksymalną skuteczność czyszczenia. Opracowana technologia jest suchą metodą czyszczenia brudu i osadów.

Te w pełni autonomiczne i zdalnie sterowane boty, zainspirowane robotami do czyszczenia podłóg, sprawdzają się w działaniu na wszelkiego rodzaju konstrukcjach systemów fotowoltaicznych. Szybkie, lekkie i łatwe do transportu, eco boty są kompatybilne z trackerami dachowymi, naziemnymi i jednoosiowymi. Opracowane urządzenia zostały poddane testom obciążenia, oceny wydajności, testom trwałości przy maksymalnym obciążeniu przy współpracy z renomowanymi producentami modułów PV.

Przeprowadzone testy przyspieszone nie wykazały: degradacji mocy, uszkodzenia ARC, zmiany elektroluminescencji ani mikropęknięć w czyszczonych modułach fotowoltaicznych. Urządzenia zostały certyfikowane przez wiodących producentów modułów w branży. Jak twierdzi Solavio Labs, konstrukcja botów zapewnia bezpieczną instalację i pracę na generatorach fotowoltaicznych bez wpływu na gwarancję modułów fotowoltaicznych. Wiele instytucji finansowych oceniło i zatwierdziło nasze portfolio produktów i zintegrowane rozwiązania jako w pełni bankowalną technologię.

Solavio Labs zostało założone przez inżynierów w Indiach stawiających sobie cele opracowywania innowacyjnych technologii i rozwiązań inżynieryjnych w celu poprawy wydajności elektrowni słonecznych. Autonomiczny BOT do czyszczenia paneli słonecznych posiada modułową konstrukcję, dzięki czemu jest kompatybilny z prawie każdym rodzajem systemów wsporczych modułów fotowoltaicznych, miejscem montażu lub też warunkami klimatycznymi. Solavio Labs wciąż się rozwija w wyniku tworzenia nowych projektów, patentowania innowacyjnych rozwiązań i inżynierii nowych produktów.

Źródło: Solavio Labs                                                                             Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika