Rozmowa z Adrianem Demczukiem, dyrektorem działu R&D w firmie Corab
Co to znaczy, że konstrukcje fotowoltaiczne są bezpieczne?
Konstrukcje fotowoltaiczne służą do montażu modułów fotowoltaicznych i odpowiadają za stabilność całej instalacji. Są różne rodzaje i lokalizacje instalacji fotowoltaicznej – czy to na domach jednorodzinnych, na obiektach przemysłowych, czy też na gruncie – ale wszystkie podlegają rygorystycznym normom i wymaganiom, gdyż stanowią konstrukcje budowlane. Są w sposób trwały związane z gruntem lub budynkiem. Każda z konstrukcji wprowadzanych na rynek musi być zaprojektowana i wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Producent wykonuje projekt konstrukcji w ramach aktualnych eurokodów zawartych w normie PN-EN 1991-1-4 (Eurokod 1: Oddziaływania na konstrukcje – część 1–4: Oddziaływania ogólne: oddziaływania wiatru) oraz normie PN-EN 1991-1-3 (Eurokod 1: Oddziaływania na konstrukcje – część 1–3: Oddziaływania ogólne: obciążenie śniegiem).
W zależności od lokalizacji danej instalacji fotowoltaicznej występuje różne obciążenie wywołane przez wiatr lub śnieg. Inne będą parametry dla konstrukcji na południu Europy, inne – na północy. Normy dla każdego obszaru zdefiniowane są w załącznikach krajowych. Obrazują one różne strefy obciążenia. Konstrukcja musi być także wykonana z materiałów, które uzyskały stosowne certyfikaty, atesty materiałowe, wyprodukowana w sposób powtarzalny i zgodnie z projektem dotyczącym danej instalacji. Nadzór nad wszystkimi procesami specjalnymi jest zdefiniowany w normie PN-EN 1090. Producent konstrukcji jest też zobowiązany do prowadzenia zakładowej kontroli produkcji.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy konstrukcji?
Ważne jest, by wybrać firmę, która ma odpowiednie doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę oraz posługuje się stosowną technologią. Każdy inwestor szuka sprawdzonego partnera biznesowego mogącego pochwalić się referencjami i bogatym portfolio. Dodatkowym plusem jest, gdy zaoferuje wsparcie posprzedażowe w zakresie prac konserwacyjnych i ewentualnych reklamacji. W naszej firmie właśnie wsparcie inwestorów na każdym kroku jest najważniejsze. Corab jest na rynku od ponad 30 lat. Konstrukcjami fotowoltaicznymi zajmujemy się od 2012 roku, kiedy fotowoltaika była nowością w Polsce. W tym czasie zaskarbiliśmy sobie zaufanie naszych inwestorów, którzy uważają Corab za synonim jakości bez kompromisów.
Na jakie wsparcie ze strony Corab może liczyć inwestor?
Oferujemy wsparcie na każdym etapie inwestycji – także po jej zakończeniu. Dotyczy to nie tylko samych konstrukcji do konkretnej realizacji, ale także innych elementów instalacji fotowoltaicznej oraz prac elektrycznych. W naszym zespole są specjaliści z każdej z tych dziedzin. Pomagamy także w wyborze podwykonawcy instalacji – specjalnie w tym celu stworzyliśmy program Corab Partner zrzeszający najlepszych fachowców. Wszyscy dzięki temu mają dostęp do rozwiązań zarezerwowanych dla profesjonalistów: od narzędzi informatycznych po kontakt z potencjalnymi klientami. Podwykonawcy mogą także korzystać z wielu specjalnych rozwiązań, jak np. Aplikacja Corab Net do prowadzenia i dokumentowania projektów fotowoltaicznych, gotowy standard usług montażowych Corab (SLA), kalkulatory i konfiguratory branżowe, a także specjalistyczne szkolenia.
Jakim badaniom podlegają elementy konstrukcyjne przed wprowadzeniem ich na rynek?
Konstrukcje fotowoltaiczne są klasyfikowane jako wyrób budowlany. Wytwarzanie i podstawy projektowania muszą być zgodne z normą PN-EN 1090 dotyczącą konstrukcji stalowych i aluminiowych. Ponadto producent jest zobowiązany wystawić znak CE na te produkty i deklarację właściwości. Wystawienie deklaracji właściwości jest możliwe dzięki prowadzeniu zakładowej kontroli produkcji, która polega na stałym monitorowaniu każdego etapu wytwarzania: od pojawienia się surowca w magazynie aż po wysyłkę gotowego produktu. Chcemy dostarczyć naszym klientom wyroby o najwyższych jakościowo parametrach, dlatego dbamy o właściwą kontrolę naszych produktów. W ZKP uwzględniamy, oczywiście, wymagania z normy PN-EN ISO 9001:2015 (Zintegrowanego systemu zarządzania jakością).
Wszystkie nasze produkty są certyfikowane: zgodne z eurokodami i normą PN-EN 1090 oraz najwyższymi standardami związanymi z jakością i bezpieczeństwem.
Część badań jest wykonywana w naszym dziale R&D. Współpracujemy również z najlepszymi polskimi i zagranicznymi jednostkami naukowymi, aby zapewnić najwyższą jakość produktów dla naszych klientów.
Jak wyglądają prace konserwacyjne konstrukcji PV?
W kartach gwarancyjnych konstrukcji Corab zalecamy przeprowadzanie corocznych kontroli okresowych instalacji. Sprawdzone powinny być: moduły fotowoltaiczne, inwerter, stan okablowania DC i AC, urządzenia zabezpieczające, zanieczyszczenia oraz to, czy występują ogniska korozji. Kontrole należy przeprowadzać okresowo, aby zapewnić bezproblemową eksploatację instalacji PV. W ramach Akademii Corab prowadzimy szkolenia dla naszych klientów z zakresu obsługi serwisowej konstrukcji oraz innych elementów instalacji fotowoltaicznej. Szkolenia OZE są również akredytowane przez Urząd Dozoru Technicznego.
Jakie elementy obejmuje gwarancja dobrej jakości konstrukcji?
Konstrukcje Corab są objęte 15-letnią gwarancją na wszystkie części mechaniczne oraz do 25 lat – na powłokę i perforację. Dajemy gwarancję, że powłoka nie zdegraduje się w trudnych warunkach środowiskowych. Nasze rozwiązania są przystosowane do nawet najtrudniejszych, także zmiennych warunków otoczenia. Każda konstrukcja jest odpowiednio zabezpieczona przed korozją – niezależnie od temperatury i wilgotności powietrza.
Jakie działania podejmuje firma w przypadku reklamacji?
Na każde zgłoszenie reklamacyjne staramy się reagować jak najszybciej i rozwiązać problem na korzyść klienta, by żaden etap realizacji i eksploatacji nie został zablokowany ani wstrzymany.
Chcemy być stabilnym i sprawdzonym partnerem, który rozumie, a także dba o interesy inwestorów. Dlatego wypracowaliśmy specjalną procedurę przewidującą pełny monitoring całego cyklu produkcji i kontroli jakości. W razie zgłoszenia gwarancyjnego jest ona natychmiast uruchamiana. Dbamy o każdy szczegół na każdym etapie, np. stal przyjeżdża do nas z określonym już numerem kręgu. Wprowadziliśmy traceability, czyli śledzenie i kontrolowanie surowca i produktu przez sprawdzenie całej drogi wszystkich komponentów i technologii wykorzystywanych w cyklu produkcyjnym. Procedura identyfikowalności produktów składa się zarówno z systemu informatycznego ERP, jak i norm opisujących rejestrowanie przepływu produktów i materiałów. Wszelkie te działania są wdrażane, by zapewnić jak najwyższą jakość konstrukcji dla naszych klientów. Gdyby wystąpiły jakiekolwiek nieprawidłowości, chociażby w postaci wad ukrytych materiału, wykryte dopiero na etapie realizacji inwestycji, bierzemy pełną odpowiedzialność za nasze rozwiązania oraz te dostarczane przez naszych podwykonawców. Dysponujemy narzędziami i procedurami, które pozwalają błyskawicznie usuwać szkody powstałe z tytułu wad materiałowych. To podejście dostrzegają kluczowi wykonawcy z branży, którzy cenią nas za niezawodność i pełen profesjonalizm oraz bezpieczeństwo i gwarancję na każdym etapie projektu, który realizujemy.
Dziękuję za rozmowę
Agnieszka Parzych