Przewidywanie i rozumienie zbliżających się zmian to droga do długoterminowego sukcesu

6 stycznia 2022
Przewidywanie i rozumienie zbliżających się zmian to droga do długoterminowego sukcesu

Rozmowa z Ewą Owczarz, wiceprezes Corab Sp. z o.o.

Jaki jest przepis na osiągnięcie sukcesu na rynku PV?

Podobnie jak w innych branżach – potrzebna jest wizja przekuta w strategię, a potem w konkretne działania. Dodatkowo, niezbędnym składnikiem sukcesu jest konsekwencja. Ważne jest, aby stale obserwować rynek i wsłuchiwać się w jego potrzeby, widzieć to, co nadejdzie, a nie tylko to, co już jest. Muszę przyznać, że tych wszystkich elementów nigdy w firmie Corab nie brakowało. Przez 30 lat działania Corab stał się nie tylko wiodącym producentem na rynku fotowoltaiki  w Polsce, lecz także liczącym się graczem o zasięgu europejskim. Świadomie wybraliśmy jakość jako wartość nadrzędną i konsekwentnie wierzymy, że to jedyna droga do długoterminowego sukcesu. Niedawno spółka pozyskała nowego inwestora, co pozwala znacząco wzmocnić naszą pozycję na rynku i z odwagą realizować plany dalszego rozwoju oraz ekspansji zarówno polskiej, jak i zagranicznej.

Jakie były największe wyzwania?

Było ich bez liku. 30 lat to naprawdę dużo, jeśli chodzi o biznes w Polsce. Zmieniało się otoczenie prawne, zmieniał się społeczny odbiór firm prywatnych, zmieniali się klienci oraz ich potrzeby. Kluczowe było dostosowanie profilu przedsiębiorstwa do tych zmian i przyjęcie, że zmiana to jedyna stała, na jaką możemy liczyć. Jednocześnie najnowsza technologia szturmem wdarła się w nasze życie i jest obecna w każdym jego aspekcie. Kiedy Corab rozpoczynał swoją działalność, mało kto wyobrażał sobie, że setki tysięcy rodzin w Polsce będą wytwarzały własny prąd pochodzący z promieni słonecznych. Cały czas aktualne pozostaje wyzwanie, jakim jest przewidywanie i rozumienie zbliżających się zmian, tak aby umieć wykorzystać ich potencjał, rozwijać się i nie bać się przyszłości.

Jak zmieniała się oferta firmy i które obszary rozwijają się najlepiej?

Początkowo była to produkcja anten satelitarnych, która pozostała częścią naszej działalności. Dostrzegając nadchodzące zmiany, rozszerzyliśmy jednak swój profil i dziś Corab jest wiodącym producentem konstrukcji fotowoltaicznych oraz dystrybutorem produktów renomowanych firm branży OZE.

Corab Akademia – cykliczne szkolenia, webinaria i spotkania

To wszystko wzajemnie się uzupełnia, stanowiąc kompletną ofertę dla tych, którzy chcą być częścią zielonej transformacji. Ważnym aspektem działania Corab jest również edukacja, czyli aktywne dzielenie się wiedzą ze wszystkimi uczestnikami rynku. Duży nacisk kładziemy na rozwój inicjatywy Corab Akademia – organizujemy cykliczne szkolenia, webinaria i spotkania. Ich uczestnikami są zarówno instalatorzy, przedstawiciele producentów, jak i indywidualni prosumenci oraz firmy, które coraz intensywniej szukają dla siebie optymalnych rozwiązań, widząc szansę na obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Które inwestycje były najważniejsze?

Kamieniem milowym była rozbudowa zakładu produkcyjnego w Bartoszycach – tam powstają wysokiej jakości konstrukcje fotowoltaiczne Corab, oferowane na rynku polskim oraz eksportowane do kilkunastu krajów na całym świecie. Kolejny istotny element to budowa centrum logistycznego w Olsztynie – ulokowanego w doskonale skomunikowanym miejscu na mapie, nieopodal obwodnicy. To inwestycje techniczne i musiały się wydarzyć, ale uważam, że najważniejszą naszą inwestycją i sukcesem było zbudowanie w firmie fantastycznego, mocnego kompetencyjnie zespołu. To ciągłe wyzwanie, bo nasze potrzeby  rosną wraz z rozwojem. Rozbudowujemy aktualnie obszar badań i rozwoju, wprowadzamy nowe produkty, usprawniamy się operacyjnie i dbamy o jakość, stawiając na współpracę naukowo-techniczną. To wszystko wymaga znalezienia odpowiednich ludzi i to się nam od lat udaje.

 Jak firma radzi sobie w okresie pandemii? Czy sytuacja wymusiła wdrożenie specjalnych rozwiązań?

Zakład produkcyjny Corab w Bartoszycach

Pandemia dotknęła niemal każdą branżę na całym świecie, więc i Corab musiał zmierzyć się z wyzwaniami, będącymi echem sytuacji np. na Dalekim Wschodzie. Pojawiły się perturbacje związane z łańcuchami dostaw, wzrostem cen importowanych produktów, niedoborem pewnych elementów na globalnym rynku. I tu nasza rzetelność i partnerskie podejście budowane przez lata ogromnie pomogły i pozwoliły nam przejść przez ten trudny okres bez większych problemów. Wysoka jakość produktów Corab szła zawsze na równi z zaufaniem do nas, zarówno wśród naszych dostawców, jak i partnerów biznesowych. Regularnie i otwarcie dzielimy się bieżącymi informacjami dotyczącymi sytuacji na rynku. To pozwala nam odpowiednio wcześnie zareagować w razie problemów i zaplanować działania tak, aby minimalizować ryzyka. Pandemia z pewnością przyspieszyła nasze aktywności związane z cyfryzacją procesów w firmie, co pozwala szybciej i sprawniej zarządzać oraz dostarczać jeszcze wyższą jakość naszym klientom.

Jakich zmian możemy się spodziewać po wejściu w życie nowelizacji Ustawy o OZE i jak Corab jest na to przygotowany?

Uważam, że nowelizacja Ustawy o OZE czasowo wpłynie na tempo rozwoju instalacji domowych. Pamiętać jednak należy, że instalacje takie nadal będą się opłacać i pewnie dość szybko przywykniemy do nowego modelu rozliczeń. Rosnące ceny energii mocno do takich inwestycji zachęcają, i to nie tylko gospodarstwa domowe, lecz także rynek firm, dla których fotowoltaika może być bardzo opłacalna finansowo oraz atrakcyjna komunikacyjnie. Wahania na rynku będą spore, wymuszą na dużej grupie firm związanych z branżą większą profesjonalizację. Nastąpi również konsolidacja wokół większych i stabilnych biznesów. Mam nadzieję, że będzie to również czas na wprowadzenie standardów jakościowych np. na konstrukcje, których dziś ewidentnie brakuje. Widzimy, że przyszły rok oprócz wszystkich innych wyzwań zapowiada się jako rok farm fotowoltaicznych i jesteśmy do tego przygotowani. Widzimy również rosnący potencjał w sektorze agro i do niego także będziemy kierowali swoją ofertę, m.in. proponując dedykowane rolnikom konstrukcje i systemy. Generalnie, jak widać, wyzwań i nowych pomysłów nie brakuje.                  

 Czy wzrost cen komponentów na rynku PV wpływa na rozwój firmy?

Wzrost cen stanowi wyzwanie w naszej branży i w oczywisty sposób wpływa również na nas. Naszym priorytetem jest bycie atrakcyjnymi cenowo przy jednoczesnym dbaniu o wysoką jakość i bezpieczeństwo. Mobilizuje nas to do szukania coraz to nowszych rozwiązań, a dzięki wysokim kompetencjom naszego zespołu R&D i ich zintensyfikowanym wysiłkom, tworzymy atrakcyjne, nowe projekty. Przykładowo już w II kwartale 2022 r. będziemy gotowi z zupełnie nowymi rozwiązaniami w obszarze konstrukcji i jestem przekonana, że spotkają się one z dużym zainteresowaniem ze strony klientów. Nasza pozycja na rynku zobowiązuje, chcemy wciąż zaskakiwać i oferować innowacyjne rozwiązania wysokiej klasy – lżejsze, równie bezpieczne i maksymalnie proste w instalacji. Wciąż rozwijamy produkty, szukamy kolejnych dostawców spełniających nasze standardy i oczekiwania. Mamy świadomość, że rynek dynamicznie się zmienia, a my planujemy być pół kroku przed konkurencją.

 Jaki plany na najbliższą przyszłość?

Tu nie będę oryginalna, mamy swoje cele i czeka nas dużo pracy. Przed nami intensywne działania na rzecz naszych Corab partnerów, aby pomóc im w szybkim dostosowywaniu się do zmian zachodzącym na rynku i m.in. wesprzeć ich w pracy z podmiotami biznesowymi. Te mają wysokie wymagania formalne, a jednocześnie będą stanowić również dużo większy udział w rynku PV w przyszłości. Chcę podkreślić, że Corab Partner to profesjonalna sieć współpracujących z nami firm instalatorskich. Jesteśmy dumni, że na rynku działają tak wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które stawiają na rozwój i regularnie się szkolą.

Konstrukcje fotowoltaiczne Corab

Równolegle jako Corab wzmacniamy zdolności logistyczne, mając świadomość, jak ważne dla naszych partnerów są czas, dobra komunikacja i przewidywalność. Wypracowujemy nowe koncepcje marketingowe i sprzedażowe, a także stawiamy na edukację klienta końcowego. Dzięki naszemu doświadczeniu jesteśmy i będziemy, wraz z naszą siecią Corab Partner, zaufanym doradcą, który pomoże przejść przez cały proces zarówno firmom, jak i osobom, które np. chcą wybudować farmę fotowoltaiczną, ale nie bardzo wiedzą, jak się do tego zabrać. Mamy również w planach wdrożenie w tym roku kilku innowacyjnych systemów montażowych. Widzimy, jak dobrze została przyjęta przez rynek nasza propozycja systemu nadążnego – tzw. trackera. Tak jak wspomniałam, czeka nas dużo pracy, ale dającej ogromną satysfakcję. To duża przyjemność wykorzystywać swoją wiedzę i doświadczenie, aby wspierać firmę, która jest istotną składową zielonej transformacji energetycznej. Nasze hasło „Technologia dla Natury” jest czymś, w co wszyscy głęboko wierzymy, daje to sens naszym działaniom, a mi osobiście mnóstwo energii i satysfakcji.

Dziękuję za rozmowę

Agnieszka Parzych