Genap Energy Cover to wyjątkowe połączenie technologii. Pływająca osłona basenów nawadniających zapewnia ochronę przed tworzeniem się glonów a zintegrowana z osłoną fotowoltaika generuje energię elektryczną w sposób przyjazny dla środowiska.
Osłona energetyczna Genap
We wrześniu 2021 r. firma Genap wyposażyła basen Wageningen University & Research w najnowszą innowacyjną technologię – Genap Energy Cover – pływającą osłonę zapobiegającą tworzeniu się glonów. Z osłoną zintegrowane są elastyczne, pływające ogniwa fotowoltaiczne. To unikalne rozwiązanie zapewnia efektywne wykorzystanie ograniczonej przestrzeni ogrodniczej, łącząc magazynowanie wody z wytwarzaniem energii.
Wielofunkcyjne wykorzystanie zbiornika na wodę
Aby zapobiec rozwojowi glonów i zanieczyszczaniu, zbiorniki wodne często przykrywa się „pływającym żaglem”. Wraz z wprowadzeniem Genap Energy Cover, możliwe jest teraz wykorzystanie tej samej przestrzeni do wytwarzania energii. Co prawda fotowoltaika na zbiorniku wodnym nie jest niczym nowym, jednak do tej pory, pływające instalacje słoneczne na akwenach i basenach składają się ze sztywnych klasycznych modułów fotowoltaicznych, które montowane są na sztywnych ramach. Taka konstrukcja bardzo dobrze sprawdza się, dopóki zbiornik nie wymaga konserwacji. Jeżeli akwen lub basen wymagają konserwacji, to instalacja musi zostać całkowicie zdemontowana. Stosując Genap Energy Cover nie stanowi to już problemu.
Elastyczny „pływający żagiel”
Pokrowiec Genap Energy Cover wykonany jest z wytrzymałej folii z tworzywa sztucznego z wewnętrznym wzmocnieniem. Folia posiada szwy, w których zastosowano pływające korpusy z EPS (styropianu). Mają one skośny profil, dzięki czemu ultracienkie, elastyczne ogniwa słoneczne zamontowane na górze pływającego żagla, są zorientowane pod kątem 8° w kierunku słonecznej strony. Pomiędzy rzędami pływaków i ogniw fotowoltaicznych zostało pozostawione kilka centymetrów wolnej powierzchni, dzięki czemu całość łatwo się rozwija i zwija.
Dalszy rozwój
Dział badawczo-rozwojowy firmy Genap wraz z TNO i HyET Solar od dwóch lat pracuje nad osłoną Genap Energy Cover. Pierwszy prototyp produktu pływa od września 2021 r.w basenie Wageningen University & Research w Bleiswijk. Jest to idealna lokalizacja na sprawdzenie takiej innowacji. Nadchodzący okres posłuży do zebrania danych i inwentaryzacji zainteresowań rolników, na podstawie których produkt będzie mógł być dalej rozwijany. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na zwiększenie wytwarzania energii elektrycznej przez elastyczne ogniwa słoneczne. Przy 120 Wp/m2 wydajność jest nadal niższa niż w przypadku sztywnych modułów, ale oczekuje się, że w ciągu najbliższych 2 lat zostanie ona znacznie poprawiona.
Nowatorskie rozwiązanie zostało nominowane do nagrody FRUIT LOGISTICA Innovation Award (FLIA), która jest przyznawana corocznie na FRUIT LOGISTICA SPECIAL EDITION w Berlinie. Nominowane do nagrody innowacje to wybitne rozwiązania w całym łańcuchu dostaw owoców i warzyw, od produkcji do punktu sprzedaży.
Źródło: Genep
Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika