Na targach Intersolar Europe 2022 w Monachium zaprezentowano zoptymalizowane systemy mocowania modułów do zastosowania na zielonych dachach płaskich, np. elastyczny system, który umożliwia pionowe lub poziome wyrównanie modułów z nachyleniem 10° lub 15° w odległości około 38 cm między powierzchnią dachu a modułami słonecznymi.
Wiele udoskonaleń i ulepszeń wprowadza się do podkonstrukcji fotowoltaicznych montowanych na dachach spadzistych, a także elewacjach. Przykładowo tam, gdzie wcześniej wymagane były różne zaciski montażowe dla różnych wysokości ram modułów, teraz możliwe jest montowanie modułów o wszystkich typowych wysokościach ram za pomocą wstępnie zamontowanego zacisku zewnętrznego o regulowanej wysokości. Upraszcza to instalację i oszczędza nakłady związane z planowaniem. Dzięki temu są kompatybilne z różnymi szynami montażowymi, zarówno nowszymi, jak i starszymi konstrukcjami.
Zoptymalizowane systemy dachów spadzistych
Nowa geometria profilu minimalizuje zużycie materiału i zwiększa nośność w zoptymalizowanych systemach dachów spadzistych. Ponadto np. profile montażowe można montować bez użycia narzędzi za pomocą jednego łącznika wewnętrznego, co również pozwala zaoszczędzić czas i zmniejszyć koszty montażu.
Oszczędzającym czas wariantem montażu systemów fotowoltaicznych na dachach krytych dachówką są blaszane dachówki zastępcze (tzw. blachodachówki profilowane), które pasują do pozostałych. Zastępują tradycyjne dachówki i można je montować na dachu za pomocą znacznie mniejszej liczby łączników, można je łatwo łączyć za pomocą szyn montażowych lub integrować z konstrukcją dachu. Eliminując uciążliwe przenoszenie płytek, zaoszczędzono czas spędzony w miejscu pracy.
Modułowe systemy wsuwane do montażu PV na dachach skośnych pokrytych dachówkami oraz na dachach metalowych są również łatwe w montażu. Niektóre z nich mogą być montowane na elewacjach lub na ścianach dźwiękoszczelnych i solidnych balustradach balkonów. Moduły fotowoltaiczne o wszystkich powszechnie stosowanych wysokościach ramy można wsuwać bezpośrednio w szyny profilowe, w tym przypadku można zrezygnować z zacisków modułowych. Odwodnienie nowego systemu zaprezentowanego w Monachium jest gwarantowane zarówno w przypadku pionowego, jak i poprzecznego montażu modułów, ponieważ otwory drenażowe ram modułów nie są zakrywane.
Pasują do szerokiej gamy typów modułów
Istnieje również wiele ulepszeń w konstrukcjach nośnych do naziemnych instalacji fotowoltaicznych zapewniających większą oszczędność materiału, łatwość instalacji i trwałość, spełniających najnowsze wymagania rynku. W wielu przypadkach stosuje się tylko kilka standardowych elementów, które można elastycznie podnosić i które nadają się do montażu szerokiej gamy typów modułów. Większość montowanych systemów naziemnych można również wyposażyć w moduły bifacjalne. Przekładki na szynach montażowych zmniejszają zacienienie i zwiększają uzysk energii słonecznej z tylnej części modułu. Systemy naziemne zostały skonstruowane tak, aby moduły wielkoformatowe mogły być montowane w poziomie lub w pionie. Także nowe warianty trackerów zapewniają montaż modułów wielkoformatowych.
Kompaktowe systemy potrzebują mniejszej ilości materiału na 1 kW mocy dzięki ulepszonej geometrii profilu. Są one znacznie lżejsze, a mimo to zaprojektowane dla prędkości wiatru znacznie powyżej 200 km/h oraz żywotności co najmniej 30 lat.
Wielu producentów rozszerzyło i rozwinęło swoje usługi cyfrowe dla instalatorów. Oferują oni o ulepszone oprogramowanie do planowania i projektowania, bazy danych projektów i produktów, seminaria szkoleniowe. Organizują społeczności cyfrowe dla profesjonalistów z branży fotowoltaicznej w celu wymiany wiedzy oraz doświadczeń.
Źródło: PV Europe
Zdjęcia: BayWa re AG