BayWa r.e. przyspiesza działania na rynku magazynowania energii w Wielkiej Brytanii

22 kwietnia 2022
BayWa r.e. przyspiesza działania na rynku magazynowania energii w Wielkiej Brytanii

Globalna grupa zajmująca się energią odnawialną BayWa r.e., działająca w 29 krajach, w tym w Polsce, nabyła prawa do innowacyjnego projektu magazynowania energii w pobliżu Kingston-upon-Hull w Yorkshire w Anglii.

Projekt Driffield łączy elektrownię fotowoltaiczną o mocy 45 MWp z magazynem baterii o mocy 30 MW przy użyciu tego samego przyłącza do sieci – co czyni go jedną z pierwszych w Wielkiej Brytanii instalacji PV i BESS (magazynowanie energii słonecznej) ze wspólną zdolnością eksportową do sieci.

Podczas gdy większość obecnych magazynów jest instalacjami wolnostojącymi, innowacyjna koncepcja wspólnego korzystania z sieci, taka jak Driffield, umożliwia maksymalne wykorzystanie mocy przyłączeniowej. Instalacje takie będą coraz bardziej pożądane w świetle rosnącego zapotrzebowania na bardziej elastyczne aktywa, które mają kluczowe znaczenie dla uwolnienia pełnego potencjału produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Budowa przejętego od Harmony Energy projektu farmy fotowoltaicznej ma rozpocząć się pod koniec 2022 r. i zostanie ukończona w pierwszej połowie 2023 r. Po uruchomieniu, elektrownia będzie wytwarzać 45 GWh energii odnawialnej rocznie – co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną ponad 11 tys. gospodarstw domowych. Budowa farmy uwzględnia potrzeby lokalnej społeczności, jednocześnie dbając o bioróżnorodność. Na terenie inwestycji powstaną liczne nasadzenia drzew i krzewów, tworząc nowe siedliska przyrodnicze.

Stefan Tait, Dyrektor ds. magazynowania energii i wodoru w BayWa r.e. UK, komentuje: „Cieszymy się, że możemy dodać ten projekt, łączący fotowoltaikę i magazyny energii, do naszego portfolio i przeprowadzić go przez kolejne etapy rozwoju. Innowacyjne koncepcje, takie jak magazynowanie energii, to fantastyczna okazja do efektywnej produkcji energii słonecznej. Jesteśmy bardzo dumni, że budujemy jeden z pierwszych takich projektów w Wielkiej Brytanii i mamy silne ambicje, aby stać się liderem w tym zakresie. W związku z tym coraz szybciej poszerzamy nasze portfolio magazynów energii współpracujących ze źródłami odnawialnymi w Wielkiej Brytanii – na tym coraz dynamiczniej rozwijającym się rynku”.

W lipcu ubiegłego roku BayWa re. nabyła inny projekt integrujący magazynowanie energii z instalacją fotowoltaiczną (Scurf Dyke w pobliżu Hull). Magazyn energii o mocy 50 MW zostanie połączony z farmą fotowoltaiczną o mocy 80 MWp. Uruchomienie instalacji planowane jest na II kwartał 2023 r. Oba projekty (wraz z Driffield) stanowią największe projekty magazynowe BayWa r.e. w Europie. Poza Wielką Brytanią, BayWa r.e. aktywnie realizuje inne projekty magazynowania energii na rynkach europejskich i w USA.

Zwiększenie produktywności farm fotowoltaicznych

W związku z aktywną działalnością związaną z projektami magazynowania energii, BayWa r.e. podpisała nową umowę dotyczącą usług O&M dwóch projektów we współpracy z firmą Ingenious. Oba innowacyjne projekty BESS – Bourne Park South Storage i Slepe Farm Storage – znajdują się w miejscowości Dorset w Wielkiej Brytani.

Skomentował to Max Methe, dyrektor ds. usług na region EMEA w BayWa r.e.: „Dywersyfikacja usług operacyjnych i serwisowych dla nowych i dotychczasowych klientów jest dla nas kluczowa. Wraz z zabezpieczeniem nowego projektu magazynowania energii podkreśla ona nasze ambicje w BayWa r.e. aby być nie tylko wiodącym deweloperem, ale także dostawcą usług w zakresie technologii magazynowania, które ostatecznie optymalizują produktywność źródeł energii odnawialnej i mają potencjał, aby przyspieszyć transformację energetyczną Europy”.

 Źródło: Baywa