LONGi, producent modułów fotowoltaicznych, rozszerza współpracę ze szwedzkimi firmami zajmującymi się instalacją fotowoltaiki – Aprilice oraz Senergia. Dwie wspomniane firmy jako pierwsze na świecie otrzymały dostęp do najnowszej zaawansowanej technologii LONGi i miały okazję, by ją wdrożyć.
Po premierze nowej serii modułów „Hi-MO 6” świętowanej w listopadzie 2022 r. pierwsze egzemplarze trafiły na rynek nordycki, gdzie zostały zamontowane na sztokholmskich budynkach przez dwie partnerskie firmy.
Jingwei Cheng, CEO firmy Aprilice, zauważa: „Chcieliśmy rozszerzyć współpracę z LONGi i zamówić nową serię produktów, bo obejmuje ona moduły o lekkiej, kompaktowej formie 1,7 na 1,1 m i wyróżnia się znacznym, dwu-, trzyprocentowym wzrostem wydajności. Dodatkowo w technologii HPBC udało się zastosować konstrukcję bez widocznej srebrnej szyny prądowej, co przełożyło się na estetykę produktu. Co więcej nowa technologia ograniczyła postępowanie degradacji o 25%, co prowadzi do znacznego zwiększenia wydajności w perspektywie długoterminowej”.
Pierwsza dachowa instalacja Hi-MO 6 zamontowana przez firmę Senergia składa się z 28 modułów o mocy 425 W i łącznej wydajności 11,9 kWp – jest ona w stanie wygenerować w przybliżeniu 12 000 kWh energii elektrycznej rocznie. Pokryje to niemal 60% rocznego zużycia energii elektrycznej typowego szwedzkiego gospodarstwa domowego, oszacowanego na ok. 20 000 kWh – zgodnie z danymi szwedzkiego Inspektoratu ds. Rynku Energii Konsumenckiej. Właściciel budynku odbierający pierwszą przesyłkę z nowymi modułami wyjaśniał: „Dla nas najważniejszymi czynnikami wpływającymi na tę decyzję były niezawodność, wydajność, design i cena. Kiedy jako opcję przedstawiono nam moduły LONGi, poczuliśmy, że ten produkt uwzględnia wszystkie te czynniki”.
Poza objęciem pozycji lidera w kwestii implementacji zaawansowanych rozwiązań technicznych, w 2022 r. Szwecji udało się podwoić tempo zwiększania mocy instalacji fotowoltaicznych. W 2021 r. na szwedzkim rynku fotowoltaicznym wykonano instalacje o mocy 500 MW. W zeszłym roku rynek mógł już poszczycić się montażem instalacji solarnych o łącznej mocy 1 GW, dzięki czemu podniesiono ogólną zdolność produkcyjną kraju do poziomu 2,6 GW, jeśli chodzi o produkcję energii ze słońca. Zgodnie z oczekiwaniami wszystkie kraje nordyckie do 2030 r. mają wykonać instalacje fotowoltaiczne zapewniające nową zdolność produkcyjną na poziomie niemal 13 GW.
Źródło: LONGi