Eurowind i LONGi współpracują przy realizacji farmy fotowoltaicznej o mocy 22 MW w Portugalii

2 marca 2023
Eurowind i LONGi współpracują przy realizacji farmy fotowoltaicznej o mocy 22 MW w Portugalii

Duński dostawca energii odnawialnej, Eurowind Energy, podłączył swoją nową farmę fotowoltaiczną Triana o mocy 22 MW do portugalskiej publicznej sieci energetycznej. Farma zajmująca obszar 30 ha, położona w miejscowości Alenquer na północ od Lizbony, składa się z ponad 41 000 dwustronnych modułów fotowoltaicznych od LONGi, jednego z największych na świecie producentów modułów.

Triana zapewni dostępność energii elektrycznej  do 14 100 gospodarstw domowych, co, zgodnie z szacunkami, pozwoli na ograniczenie emisji dwutlenku węgla w regionie o 19 000 ton. Oczekiwany całkowity uzysk energii z farmy szacuje się na średnio 41,5 GWh rocznie.

Opowiadając o realizacji tego projektu, Pedro Pereira, dyrektor zarządzający w regionie Europy Południowej w Eurowind,  podkreślił znaczenie doboru odpowiednich partnerów: – Posiadanie LONGi u boku jako dostawcy było naprawdę pomocne w kwestiach finansowania projektu, ponieważ ta firma ma renomę niezwykle niezawodnej. Jednak także na dalszych etapach prac rozwojowych i konstrukcyjnych praca z LONGi oznaczała, że mieliśmy do dyspozycji transparentnego, komunikatywnego partnera i doskonale wiedzieliśmy, na czym stoimy.

Budowa elektrowni, rozpoczęta pod koniec 2021 r. po pięcioletnim okresie prac projektowych, została ukończona w październiku 2022 r. Choć wczesne lata prac rozwojowych nad projektem były naznaczone wyzwaniami typowymi dla warunków dotychczas panujących na rynku portugalskim, w kraju niedawno podjęto działania na rzecz uproszczenia procesu pozyskiwania zgód i podłączania do sieci. Do połowy 2022 r. Portugalia odnotowała montaż nowych instalacji fotowoltaicznych o mocy przekraczającej moc instalacji wykonanych w całym 2021 r. Rząd wyznaczył cel 9 GW całkowitej mocy do 2026 r.

Na ten rok Eurowind Energy planuje rozpoczęcie prac budowlanych nad kolejnymi instalacjami o mocy kolejnych 50 MW.

Źródło: LONGI