Akumulator litowo-żelazofosforanowy PowerPod 2 firmy Electriq Power

29 lipca 2022
Akumulator litowo-żelazofosforanowy PowerPod 2 firmy Electriq Power

Na amerykańskim rynku pojawia się kolejny system magazynowania energii w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (LFP). PowerPod 2 to bateryjny system podtrzymania ciągłości zasilania inteligentnego domu, zaprojektowany w celu zmniejszenia kosztów energii elektrycznej i ochrony przed przerwami w dostawie prądu. Chemia LiFePO4 oznacza dłuższą żywotność baterii i większe bezpieczeństwo użytkowania.

PowerPod (PP) to domowy magazyn energii oraz system do zarządzania energią w gospodarstwie domowym, które przechowuje energię ze słońca lub sieci wykorzystując ją do obniżenia kosztów oraz zapewnienia zasilania awaryjnego w przypadku przerw w dostawie prądu. Dzięki wbudowanemu falownikowi PowerPod może zmodernizować istniejący system fotowoltaiczny, być częścią nowej instalacji fotowoltaicznej lub może tworzyć samodzielnym systemem PV. System zarządzania energią PowerPod – aplikacja PowerHub – pomaga obniżyć koszty energii, pozwala użytkownikom kontrolować i monitorować urządzenie PowerPod z dowolnego miejsca na świecie. Po wydaniu nowego oprogramowania układowego lub aktualizacji oprogramowania PowerPod jest automatycznie aktualizowany o nowe funkcje i możliwości.

System bateryjny PowerPod wyposażony w falownik można używać tak jak każdy inny tego typu magazyn energii zwiększając komfort użytkowania urządzeń zasilanych energią elektryczną. Na bazie PP, którego elementem jest falownik i bezpieczny akumulator LFP, można zbudować klasyczną instalację fotowoltaiczną podłączoną do sieci publicznej (on-grid). Taki system PV przechowuje nadmiar energii słonecznej do użycia jej wieczorem i w nocy.

PowerPod zapewnia bezproblemowe zasilanie awaryjne w przypadku przerwy w dostawie prądu. W zależności od ustawienia priorytetów działania, w trybie priorytetu zasilania awaryjnego, PP może pozostawać naładowany, w gotowości do działania w czasie przerwy w dostawach energii z sieci publicznej. W tym trybie ładowany jest z generatora PV lub sieci elektroenergetycznej. Działając w trybie oszczędzania, PowerPod może ładować się w godzinach gdy cena energii jest niska i wykorzystywać ją w drogich okresach dostępności prądu, zmniejszając opłaty za energię elektryczną. Za pomocą aplikacji mobilnej PowerHub Electriq Power można monitorować system, zarządzać energią słoneczną oraz zużyciem energii w czasie rzeczywistym.

PowerPod 2 jest dostępny w konfiguracjach pojemności 10 kWh, 15 kWh i 20 kWh. Właściwa wielkość dla gospodarstwa domowego zależy od kilku zmiennych, w tym profilu zużycia energii elektrycznej, ilości energii słonecznej dostępnej (mocy instalacji) oraz konkretnych celów (określenie priorytetów) związanych z projektem przechowywania energii w domu. Do jednego urządzenia PP 2 można połączyć system fotowoltaiczny o mocy do 10 kWp. W przypadku instalacji 7 kWp do 9,6 kWp można podłączyć 4 szeregi modułów do 4 trackerów MPPT. W przypadku 5 kWp i 6kWp mocy generatora można podłączyć tylko 2 szeregi modułów do 2 trackerów MPPT.

Zastosowana najnowsza technologia baterii domowych wykorzystuje chemię litowo-żelazowo-fosforanową LiFePO4. Technologia akumulatorów LFP jest bezpieczniejsza, bardziej niezawodna i trwalsza w porównaniu z innymi technologiami dostępnymi na rynku. PowerPod jest przeznaczony do instalacji wewnątrz i na zewnątrz budynku, może działać w szerokim zakresie temperatur, od -20°C do 55°C (-4°F do 131°F).

PowerPod jest objęty 10-letnią gwarancją. Instalacja musi być przeprowadzona przez uprawnionego instalatora, który jest również odpowiednio certyfikowany i przeszkolony przez firmę Electriq w zakresie instalacji PowerPod 2.

Źródło: Electriq Power, Inc.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika