EDP Renewables zbuduje elektrownię fotowoltaiczną w województwie zachodniopomorskim

29 listopada 2023
EDP Renewables zbuduje elektrownię fotowoltaiczną w województwie zachodniopomorskim

EDPR  wygrała przetarg na nowy projekt fotowoltaiczny. W województwie zachodniopomorskim powstanie farma fotowoltaiczna Rzecz o mocy  zainstalowanej 20 MWp.

Dzięki 15-letniemu kontraktowi CfD (ang. Contract-for-Difference) EDPR zabezpieczyło atrakcyjną taryfę (indeksowaną corocznie inflacją) dla projektu, który będzie miał moc zainstalowaną 20 MWp (14 MWac) w województwie zachodniopomorskim, co stanowi także pierwszy projekt EDPR w tym regionie. Oczekuje się, że farma fotowoltaiczna  ma zostać uruchomiona do 2025 roku.

Umowa ta stanowi kolejny znaczący kamień milowy w zaangażowaniu EDPR w transformację energetyczną Polski – cel, do którego firma aktywnie dąży w czterech regionach świata, w których prowadzi działalność.0

Energia słoneczna rozwija się na polskim rynku w szybkim tempie, co potwierdzają wyniki przetargów, w których 98% zwycięskich projektów realizowanych jest w tej technologii. Jest to również jedna z najszybszych ścieżek rozwoju firmy EDP Renewables, która w dalszym ciągu dąży do dywersyfikacji swoich technologii. Energia słoneczna stanowi już ponad 20% globalnego portfolio firmy, a firma dąży do tego, aby stanowiła ona znaczną część zainstalowanej mocy.

 

 

Od momentu wejścia na rynek do Polski w 2008 roku EDPR, firma zrealizowała projekty OZE o mocy blisko 1 GW, a obecnie posiada blisko 800 MW w eksploatacji. W 2023 roku spółka zintensyfikowała swoje działania w kraju, otwierając Elektrownię Przykona (woj. wielkopolskie), jedną z największych elektrowni fotowoltaicznych EDPR w Europie, o mocy zainstalowanej 200 MWp (153 MWac), uruchamiając Elektrownię PV Chotków (województwo lubuskie) o mocy 40 MWp oraz będąc pierwszą firmą w Polsce, która dodała panele fotowoltaiczne do istniejącej farmy wiatrowej, tworząc pierwszy w kraju hybrydowy park wiatrowo-słoneczny, tj. integrując elektrownię fotowoltaiczną Konary o mocy 45 MWp z farmą wiatrową Pawłowo o mocy 79 MW (województwo wielkopolskie).

Grupa EDP, do której należy EDPR, dokonała także znaczących inwestycji w rozproszone projekty fotowoltaiczne dla klientów biznesowych w Polsce, przyczyniając się do wytworzenia ponad 95 MWp mocy fotowoltaicznej w Polsce.

Źródło: EDPR.

Fot. Elektrownia Przykona

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika