Elektrownia fotowoltaiczna w antenie satelitarnej

17 lutego 2023
Elektrownia fotowoltaiczna w antenie satelitarnej

Elektrownia słoneczna zlokalizowana tysiąc metrów nad poziomem morza to kolejny innowacyjny projekt Grupy Axpo. Spółka zależna marki, CKW, zamontowała panele fotowoltaiczne na antenie satelitarnej w Leuk w Valais górskim regionie Szwajcarii. Dzięki wyjątkowemu położeniu wspiera zimową produkcję energii ze słońca.

To pierwsza tego typu instalacja w Europie. Panele fotowoltaiczne zamontowane wewnątrz talerza anteny satelitarnej generują około 110 tys. kWh rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu na prąd 25 gospodarstw domowych. Cała produkowana energia elektryczna wykorzystywana jest przez spółkę Leuk Teleport & Data Centre. Firma ma w planach dalsze inwestycje, które mają przekształcić w systemy solarne kolejne dwie należące do niej anteny satelitarne.

Montaż paneli fotowoltaicznych wewnątrz talerza anteny satelitarnej, która nie jest już wykorzystywana w bieżącej działalności firmy, to bardzo dobry pomysł na zagospodarowanie infrastruktury, która wyszła już z użytku. Umiejscowienie paneli PV w takim miejscu to również wydajny sposób pozyskiwania energii ze słońca. Przede wszystkim dlatego, że anteny można obracać zgodnie z ruchem słońca, co pozwala na maksymalizację uzysku w każdym momencie pracy ogniw. Ponadto, anteny Leuk TDC są zamontowane w Alpach tysiąc metrów n.p.m., plus same mają czterdzieści metrów wysokości. Dzięki temu zamontowane na nich panele PV pracują ponad poziomem mgieł i w niskich temperaturach, co dodatkowo zwiększa ich efektywność – mówi Alicja Piątek, dyrektor rozwoju projektów fotowoltaicznych Axpo w Polsce.

Droga transformacji energetycznej wymaga powstania jeszcze wielu innowacyjnych projektów, także solarnych. Budowę elektrowni słonecznych Grupa Axpo oferuje także w Polsce. Oczywiście nie są to już obiekty alpejskie, ale know-how Grupy pozwala spółce na realizację projektów w podobnych, preferencyjnych modelach współpracy z przedsiębiorcami.

Elektrownia w partnerstwie firma-spółka energetyczna 

Posługując się przykładem farmy solarnej na terenie Leuk TDC, współpraca została podjęta w partnerstwie pomiędzy przedsiębiorstwem, a spółką energetyczną należącą do Grupy Axpo. Spółka była odpowiedzialna za zaprojektowanie, montaż i uruchomienie instalacji, a w trakcie trwania umowy odpowiada także za utrzymanie i zarządzanie elektrownią, jako sprzedawca produkowanej energii. Wyłącznym odbiorcą produkowanej energii jest Leuk TDC, które kupuje ją po stałej, atrakcyjnej cenie. Po upływie terminu określonego w kontrakcie instalacja solarna przejdzie na własność Leuk TDC.

Taki model realizacji inwestycji PV przez przedsiębiorców jest coraz bardziej popularny i dostępny także w Polsce. Współpraca ze spółką energetyczną zapewnia firmie długoterminową konkurencyjną cenę energii elektrycznej, większą niezależność energetyczną, a po zakończeniu współpracy także przejęcie na własność samodzielnej elektrowni PV. Na polskim gruncie działamy podobnie jak w Szwajcarii, poszukując klientów biznesowych do współpracy przy rozwoju energetyki słonecznej – dodaje Alicja Piątek z Axpo w Polsce.

Źródło: AXPO