W 2020 roku po raz pierwszy odbyła się konferencja AgriVoltaics, która obejmując wszystkie pięć kontynentów, zjednoczyła światową społeczność fotowoltaiczną w przekonaniu, że agrowoltaika (AV) doskonale nadaje się do zrównoważonej transformacji energetycznej. AgriVoltaics 2022 to już trzecia edycja Konferencji i Wystawy AgriVoltaics oraz pierwsza, która odbędzie się zarówno na miejscu, jak i online.
Agrowoltaika rozwija się na całym świecie wykładniczo. Wraz z dynamicznym rozwojem pojawia się wielka szansa, ale także odpowiedzialność za opracowanie i wprowadzenie efektywnych, wydajnych systemów agrowoltaicznych. Produkcja energii elektrycznej z fotowoltaiki połączona z produkcją rolną jest optymalnym, uzupełniającym się rozwiązaniem. W dobie pilnego zapotrzebowania na zrównoważone systemy, społeczność zajmująca się agrowoltaiką powinna skutecznie współpracować, aby przyspieszyć dostępność solidnych systemów AV. AgriVoltaics umożliwia wymianę doświadczeń, prezentację osiągnięć oraz możliwość określenia i wypracowania kierunków działania na przyszłość.
Agrivoltaics 2022 odbędzie się w dniach 15-17 czerwca 2022 r. jako impreza hybrydowa, w Piacenza – pięknym włoskim regionie Emilia-Romagna, który ma nie tylko wspaniałą tradycję produkcji energii, ale także jest miejscem w którym działają dwie największe i najstarsze elektrownie agrowoltaiczne w Europie.
W 2020 roku na pierwszej konferencji AgriVoltaics, rozpoczęła się praca nad stworzeniem innowacyjnych rozwiązań łączących produkcję rolną i energię fotowoltaiczną. Społeczność agrowoltaiczna pochodząca z pięciu kontynentów jest przekonana, że agrowoltaika doskonale nadaje się do zrównoważonej transformacji energetycznej. Wiadomo, że nie ma jednego rozwiązania, które odpowiadałoby wszystkim miejscom na ziemi. Aby lepiej zrozumieć i udoskonalać systemy agrowoltaiczne potrzebne są spotkania, konsultacje i wymiana doświadczeń.
Na wykładniczy rozwój rozwój agrowoltaiki wskazuje stale rosnąca liczba tematycznych publikacji naukowych, liczba zainstalowanych nowych systemów agrowoltaicznych i wreszcie zainteresowanie rządów oraz dużych podmiotów energetycznych. Dobrym przykładem jest włoski rząd, który zdecydował się zainwestować ponad 1 mld EUR z funduszu naprawczego w technologie rolne.
Bardzo ważnym zagadnieniem jest praca nad optymalizacją systemów AV. Kolejnym zagadnieniem, które należy bacznie monitorować jest możliwość porzucania produkcji rolnej w momencie, gdy system fotowoltaiczny zainstalowany na terenach uprawnych osiągnie odpowiednio dużą wydajność. To wymaga odpowiednich regulacji prawnych.
– Agrowoltaika 2022 odbędzie się w „trybie hybrydowym”, choć mam nadzieję, że będzie to pierwsza konferencja agrowoltaiczna, w której będziecie uczestniczyć Państwo osobiście. Prowincja Piacenza ma bogatą tradycję produkcji energii: największa włoska elektrownia jądrowa działała tu od 1981 do 1990 roku, kiedy została zamknięta po referendum w 1987 roku. Na rzece Pad znajduje się duża elektrownia wodna, ale co ważniejsze, będziecie Państwo mogli odwiedzić dwie największe i najdłużej działające elektrownie agrowoltaiczne w Europie – powiedział prof. Stefano Amaducci z Uniwersytetu Cattolica del Sacro Cuore. Jeśli potrzebujecie Państwo innego powodu, aby dołączyć do nas w Piacenzy, powinienem wspomnieć o wszystkich tradycyjnych potrawach i winach, które ma do zaoferowania ta okolica! – dodaje profesor.
Źródło: AgriVoltaics2022, zdjęcie główne: BayWa r.e., zdjęcie tekst: N-Sci Technologies Inc.
Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika