Największe w Europie solarne zadaszenie parkingu

10 maja 2024
Największe w Europie solarne zadaszenie parkingu

Po ponad trzech latach budowy, Disneyland Paris i Axpo ukończyły prace wykonawcze największego solarnego zadaszenia parkingu w Europie. Instalacja będzie rocznie generować 36 GWh zielonej energii elektrycznej. 

W 2020 roku, w ramach swojego zaangażowania na rzecz zrównoważonego rozwoju, Disneyland Paris, we współpracy z Urbasolar, spółką zależną Grupy Axpo, zlecił budowę największego w Europie zadaszenia parkingowego wykorzystującego energię słoneczną. Obiekt jest już w pełni operacyjny.

Unikalny projekt obejmował instalację 82 000 modułów słonecznych o łącznej mocy 36,1 MWp na ponad 20 hektarach powierzchni parkingowej. Rocznie obiekt będzie produkował 36 GWh przyjaznej dla klimatu energii elektrycznej, pokrywając około 17 procent obecnego zużycia energii elektrycznej przez park rozrywki. Wyprodukowana energia odpowiada rocznym potrzebom miasta liczącego 17 400 mieszkańców. Moduły nie tylko wytwarzają zrównoważoną energię elektryczną, ale także chronią do 11 200 samochodów, kamperów i autobusów turystycznych przed światłem słonecznym, deszczem i śniegiem.

Strategiczny projekt 

Zakrojony na szeroką skalę projekt solarnego zadaszenia jest częścią szerszej strategii środowiskowej Disneyland Paris, która ma na celu znaczne zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i dekarbonizację swojego zużycia. Solarne zadaszenie parkingu zmniejszy emisję CO2 o 890 ton rocznie w Val d’Europe.

Oddanie do użytku największego w Europie słonecznego zadaszenia parkingowego ma strategiczne znaczenie dla Axpo. Dzięki niemu wnosimy znaczący wkład w rozwój zrównoważonych dostaw energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Z Disneyland Paris nawiązaliśmy relację opartą na zaufaniu, co umożliwiło współpracę na rzecz dekarbonizacji infrastruktury rekreacyjnej i, szerzej, transformacji energetycznej – mówi Antoine Millioud, szef działu Solar w Axpo.

Wykorzystując instalację fotowoltaiczną przyczyniamy się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Priorytetem jest dla nas również ciągłe ulepszanie wrażeń odwiedzających. Dzięki zadaszeniom parkingowym nie tylko lokalnie wytwarzamy odnawialną energię elektryczną, ale także zapewniamy komfort odwiedzającym, chroniąc ich przed upałem, deszczem i śniegiem, niezależnie od tego, czy przyjeżdżają samochodem, kamperem czy autobusem – mówi Damien Audric, dyrektor Disneyland Paris ds. planowania i środowiska.

Źródło: Axpo