...

Największy na świecie magazyn energii słonecznej

5 listopada 2021
Największy na świecie magazyn energii słonecznej

Photon Energy zabezpieczył obszar 1200 ha w Australii Południowej pod budowę największego na świecie magazynu energii słonecznej. Spółka przygotowuje już w Australii liczne projekty fotowoltaiczne w oparciu o technologie solarne RayGen, z wykorzystaniem rozwiązań związanych z magazynowaniem energii słonecznej.

– Jesteśmy bardzo podekscytowani tym innowacyjnym na skalę światową projektem magazynu energii słonecznej w Australii Południowej. Znaczące zasoby energii słonecznej w tym regionie, penetracja odnawialnych źródeł energii oraz potrzeba ich magazynowania, to odpowiednie wyzwania dla technologii oferowanej przez RayGen – powiedział Michael Gartner, CTO Photon Energy Group i dyrektor zarządzający Photon Energy Australia.

W oparciu o wstępne plany, Photon Energy wybuduje magazyn energii słonecznej o mocy 300 MW oraz mocy przyłączeniowej 150 MW. Docelowa pojemność  magazynu energii to 3,6 GWh, co odpowiada 24 godzinom pełnego obciążenia sieci z magazynu. Instalacja ta przewyższy największą obecnie elektrownie Ouarzazate w Maroku o mocy 3 GWh, która do tej pory jest największym na świecie magazynem energii, z wyłączeniem elektrowni szczytowo-pompowych.

Spółka rozpoczęła proces uzyskania niezbędnych pozwoleń na budowę oraz przyłączenie do sieci i zakłada gotowość projektu do budowy do końca 2023 r.

Firma RayGen zakończyła niedawno proces pozyskania kapitału z emisji akcji serii C o wartości 55 milionów AUD, w którym uczestniczył Photon Energy wraz z AGL Energy, Schlumberger New Energy, Chevron Technology Ventures i Equinor Ventures. Obecnie firma buduje elektrownię magazynową o mocy 4 MW/50 MWh w Carwarp w Australii, która ma zostać ukończona w połowie 2022 r.

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika