Orlen wybuduje elektrownię PV na Dolnym Śląsku

19 kwietnia 2024
Orlen wybuduje elektrownię PV na Dolnym Śląsku

Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen przejęła projekt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 130 MW. Inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2025 roku i będzie największą farmą fotowoltaiczną Grupy ORLEN w południowej Polsce. Koncern posiada obecnie około 100 MW mocy zainstalowanej w 11 działających farmach fotowoltaicznych oraz mikroinstalacjach.

Projekt farmy fotowolataicznej zlokalizowanej w gminie Kotla na Dolnym Śląsku został przejęty od brytyjskiej firmy Lightsource bp. Energa Wytwarzanie, spółka zależna Energi, przejęła spółkę celową, posiadającą prawa do budowy, wraz z kompletem pozwoleń. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest jeszcze w kwietniu tego roku. Instalacja o mocy zainstalowanej 130 MW, z potencjałem do zwiększenia do 170 MW, w pierwszym roku eksploatacji będzie w stanie wytworzyć ponad 145 GWh energii elektrycznej, z możliwością zwiększenia produkcji w przyszłości.

 

 

Zgodnie z przyjętą strategią, do końca 2030 r. Grupa ORLEN będzie dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy ponad 9 GW, obejmującymi m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaikę, elektrownie wodne oraz jednostki wytwórcze na biogaz i biometan.

Źródło: Orlen

Fot. Orlen