Rozstrzgnięte przetargi fotowoltaiczne w I kw. 2019 r.

12 lipca 2019
Rozstrzgnięte przetargi fotowoltaiczne w I kw. 2019 r.

Serwis PressInfo.pl przygotował raport podsumowujący rozstrzygnięte przetargi w branży fotowoltaicznej w I kwartale 2019 roku. Analizie poddano wyłącznie postępowania pozytywnie rozstrzygnięte – takie, które zakończyły się wyłonieniem wykonawcy zamówienia publicznego. Z raportu wynika, że w analizowanym okresie w Polsce dokonano rozstrzygnięć 193 przetargów, w których opis przedmiotu związany był z tą branżą. W tym samym czasie unieważniono 76 postępowań. W analizowanym okresie branża odnotowała wzrost ilości rozstrzygnięć przetargowych w porównaniu do IV kwartału 2018 roku o nieco ponad 25 proc. Liczby ogłaszanych przetargów w poszczególnych miesiącach przedstawiała się następująco: styczeń – 47, luty – 61 – oraz marzec – 85 wyników.

W których województwach ogłoszono najwięcej wyników przetargów?

W okresie od stycznia do marca 2019 roku inwestorzy z województwa podkarpackiego ogłosili najwięcej rozstrzygnięć postępowań przetargowych (20). Drugie miejsce zajęli ex aequo inwestorzy z województw: lubelskiego i podlaskiego (po 19 opublikowanych ogłoszeń). Trzeci wynik należał do zamawiających z województwa małopolskiego (16).

Liderzy – czyli gdzie, kto i na jakie kwoty wygrywa przetargi

Najwięcej postępowań przetargowych wygrali przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego – 25, następne w kolejności znalazły się województwa łódzkie z wynikiem 20 zwycięskich ofert oraz małopolskie – 17.

Przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego wygrali przetargi na najwyższą łączną kwotę zamówień – 125,9 mln zł – i zostali niekwestionowanymi liderami branży. Zdecydowanie mniej środków finansowych popłynęło na konta wykonawców z województwa wielkopolskiego (55,3 mln zł). Trzecie w kolejności jest województwo podkarpackie, z wynikiem finansowym 54,1 mln zł.

Po raz kolejny niekwestionowanym zwycięzcą w odniesieniu do liczby wygranych postępowań przetargowych jest firma Flexipower Group Sp. z o.o. Sp.K., która została wybrana do wykonania zamówienia siedem razy. Powody do zadowolenia mają również firmy: AMM Investments Sp. z o.o. oraz ATA-Technik Sp. z o.o. S.K.A. które wygrały po cztery razy. Pod względem łącznej wartości uzyskanej za wygrane postępowania na podium znalazły się firmy: Budimex Nieruchomości Sp. z o.o., ML System SA oraz ATA-Technik Sp. z o.o. S.K.A.

Najdroższym przetargiem, który w całości dotyczył energii odnawialnej, było postępowanie ogłoszone przez Strzeleckie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. Przedmiotem zamówienia było „Zaprojektowanie i wykonawstwo instalacji fotowoltaicznych na terenie zakładów i obiektów Spółki / Faza V i VI”. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma ATA-Technik Sp. z o.o. i tym samym stała się wykonawcą zamówienia o wartości 41 987 873,95 zł.

W I kwartale 2019 roku dokonano rozstrzygnięć przetargów związanych z branżą fotowoltaiczną, których łączna wartość wyniosła 466 243 520,76 zł.

Źródłem zebranych danych do raportu były w głównej mierze ogłoszenia opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych (77 proc.) i Biuletynie Unijnych Zamówień Publicznych TED (23 proc.) i są poprawne w takim samym stopniu co zgłoszone przez zamawiających informacje.

Fot. BK Solare Zukunft