Trina Solar dostarcza kompleksowe rozwiązania do projektu fotowoltaicznego w Albanii

5 maja 2023
Trina Solar dostarcza kompleksowe rozwiązania do projektu fotowoltaicznego w Albanii

Trina Solar została wybrana jako dostawca dwustronnych modułów fotowoltaicznych dual-glass Vertex oraz nowego systemu trackerów jednorzędowych Vanguard 1P do projektu w Albanii. Strategia firmy zakłada dostarczanie zintegrowanych rozwiązań fotowoltaicznych, a projekt w Albanii  jest jednym z pierwszych w Europie wykorzystujących Vanguard 1P. 

Inwestycja Project Blue zlokalizowana jest na południowo-zachodnich nizinach w okolicach Sheq – Marinas, w albańskim regionie Fier znanym z najwyższego nasłonecznienia w kraju. Za jej rozwój i wykonanie odpowiedzialne są albańskie firmy: Blessed Investment oraz Matrix Konstruksion, a ukończenie inwestycji planowane jest na grudzień 2023 roku. Powstająca naziemna elektrownia słoneczna ma wytwarzać 108 tysięcy MWh energii rocznie. Jest to pierwszy projekt fotowoltaiczny o skali przemysłowej powstający w regionie Bałkanów bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony rządu.

Trina Solar dostarcza na potrzeby tej instalacji kompletny system złożony z trackerów jednorzędowych Vanguard 1P wraz z oprogramowaniem w połączeniu z modułami  dwustronnymi dual-glass Vertex DEG21C.20 o mocy 650 Wp i 655 Wp. Łączna moc tej instalacji będzie wynosić 67,5 MWp. Co istotne projekt obejmuje także dostarczenie oprogramowania monitorującego system trackerów, jak i stałe wsparcie techniczne – jest to kompletne rozwiązanie, które pokazuje zdolność Trina Solar do dostarczenia instalacji na poziomie systemowym.

Instalacja położona na wybrzeżu jest wyjątkowo narażona na warunki atmosferyczne: wiatr oraz zetknięcie ze słoną morską wodą. Co więcej, leży na terenach podmokłych, podatnych na zalanie. Aby zapewnić jak najwyższą trwałość dostarczanych komponentów instalacji, przed opracowaniem ostatecznego kształtu i dynamiki całego systemu, firma przeprowadziła pogłębione testy weryfikujące siłę wiatru, możliwe obciążenie śniegiem i ekspozycję na pryskającą wodę morską. Wykorzystanie modułów PV z podwójnego szkła pozwoli zapewnić najwyższą odporność na warunki atmosferyczne.

Z kolei odpowiedzią na wyzwanie podmokłego podłoża stały się mikropale, które zostaną zamontowane, by zapewnić instalacji odpowiedni fundament i stabilność, przez ponad 30 lat zakładanej żywotności systemu.

Naszym celem jest produkcja czystej energii i zredukowanie naszego śladu węglowego, by zbudować dla Albanii zrównoważoną przyszłość. Project Blue jest ambitny i stanowi istotne wzmocnienie dla zdolności produkcji energii słonecznej zarówno w Albanii, jak i całym regionie Bałkanów. Na drodze do tego celu nie brakowało przeszkód, dlatego cieszymy się, że Trina Solar dołączyła do nas i jako cenny partner wspiera nas w jego osiągnięciu. Jesteśmy szczególnie dumni z pozytywnego wpływu, jaki ten projekt będzie miał na Albanię. – podkreśla Besnik Leskaj, prezes Blessed Investment .

–  Ten projekt to kolejny istotny etap naszego rozwoju w Europie Wschodniej, w szczególności w zakresie naszej zdolności dostarczania kompletnych rozwiązań systemowych, obejmujących cały proces: od wstępnych konsultacji, przez etap projektowania, aż po wsparcie trwające po zakończeniu realizacji. Takie podejście gwarantuje, że system jest w pełni zoptymalizowany, a każdy z jego różnorodnych elementów perfekcyjnie zintegrowany z innymi, ponieważ wszystkie pochodzą od Trina Solar. Dostarczanie takich komplementarnych rozwiązań to kierunek naszego rozwoju biznesowego, a ten projekt z pewnością będzie trampoliną dla kolejnych, podobnych, które w niedalekiej przyszłości zrealizujemy w Europie. – wskazuje Gonzalo de la Viña, prezes Trina Solar w regionie EMEA.

Źródło: Trina Solar
Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika