Zielony dach z fotowoltaiką

17 maja 2022
Zielony dach z fotowoltaiką

Over Easy Solar AS to norweska firma, która opracowuje, produkuje i dostarcza wstępnie zmontowane jednostki fotowoltaiczne do łatwych instalacji słonecznych na dachach zielonych i płaskich. Zapewnienie energii słonecznej i bioróżnorodności na dachach płaskich jest innowacyjne, integracyjne i proste.

Podczas gdy konwencjonalna konstrukcja systemowa instalacji fotowoltaicznej zakrywa dach i tworzy obszary o mikroklimacie nieodpowiednim dla uprawy roślin, jednostka solarna Over Easy zapewnia światło i wodę dla wszystkich roślin pod instalacją PV. Fotowoltaika wykorzystuje niższe temperatury, jakie tworzy środowisko zielone porastające dach w celu zwiększenia wydajności energetycznej.

Norweski StartupLab Over Easy Solar AS zaprezentował na tegorocznych targach Intersolar Smarter E Europe w Monachium pionowy system fotowoltaiczny. Został on zaprojektowany do instalowania na zielonych dachach w miejscach, w których istnieją ścisłe ograniczenia wysokości budynków, lub tam, gdzie występują ograniczenia wizualne dla konstrukcji umieszczanych na dachach. Jego kompaktowa konstrukcja o niskim profilu nie ogranicza dostępu do zielonego dachu w celu kontroli lub konserwacji.

Coraz więcej miast na całym świecie zmienia przepisy dotyczące obiektów budowlanych, dostosowujących infrastrukturę do zmieniających się warunków klimatycznych. Miasta zalecają tworzenie zielonych dachów, systemów retencyjnych i magazynowanie energii energii w celu sprostania trendom ekologicznym. Stosując jednostki systemu Over Easy Solar, można połączyć system fotowoltaiczny w całość, wykorzystując całą powierzchnię zielonego dachu. Lekkie jednostki fotowoltaiczne firmy Over Easy Solar można łatwo umieścić na dachu, na którym uprawiane są rośliny, bez ograniczania funkcji produkcji energii. System zapewnia łatwy dostęp do inspekcji, konserwacji i w razie potrzeby naprawy dachu.

Jednostki składają się z systemu montażowego i paneli fotowoltaicznych w jednym, wstępnie zmontowanym elemencie, co według producenta sprawia, że ich montaż jest bardzo szybki. Systemy montażowe są wykonane z aluminium i zapewniają wsparcie dla każdego panelu, a jednocześnie łączą ze sobą instalację jako całość w celu uzyskania lepszej odporności na obciążenie wiatrem. Geometria z niskimi panelami pionowymi nie wymaga mocowania lub balastu, co dodatkowo upraszcza montaż. Każda jednostka ma wymiary 1600 mm × 1510 mm × 350 mm i waży 24,5 kg. Posiada stopień ochrony IP68 oraz 3,2-milimetrowe, podwójnie hartowane szkło. Oferowane są dwie wersje systemu: QUATTRO-220S oraz DUO-220D.

W pełni zintegrowany z zielonym dachem system fotowoltaiczny nie koliduje z uprawianymi roślinami. Zapewnia pełny dostęp dla prac agrotechnicznych, takich jak nawożenie lub pielęgnacja roślin dachu przy jednoczesnym niezakłóconym wytwarzaniu energii elektrycznej z systemu PV. Rośliny mają niezakłócony dostęp do światła. Nie ma potrzeby stosowania inwazyjnych łączników lub ciężkiego balastu podczas montażu, nie ma potrzeby wzmacniania konstrukcji dachu. Niska waga, poniżej 10 kg/m2, znacznie zmniejsza ryzyko powstawania nieszczelności i przecieków.

Technologia jest zgłoszona do opatentowania, a wszystkie zasady działania i korzyści są demonstrowane przez prototyp i na instalacjach pilotażowych w Norwegii. System sprzedawany jest z 12-letnią gwarancją na produkt i 25-letnią gwarancją wydajności. Gwarancja obejmuje zarówno system montażu, jak i panel fotowoltaiczny.

Źródło: Over Easy Solar AS