Solarne dachówki Autarq prawie nie różnią się wizualnie od oryginalnych dachówek i bezproblemowo integrują się z ogólną estetyką dachu budynku. System dachówek Autarq ma budowę modułową, dzięki temu jest idealny zarówno do prostych, jak i bardziej złożonych połaci dachowych. Okna lub lukarny nie stanowią problemu dla dachówkowej instalacji fotowoltaicznej.
Ten rodzaj dachówek może być instalowany nawet bez wcześniejszej wiedzy elektrycznej. Dachówki solarne Autarq są połączone równolegle i pracują w bezpiecznym zakresie niskiego napięcia.
Pojedyncza dachówka solarna Autarq o mocy 10 Wp wytwarza około 8 kWh energii elektrycznej* rocznie – to tyle, ile zużywa się na 40 godz. gier na PlayStation lub na 40 kg prania. Jeden metr kwadratowy dachówek wytwarza około 95 kWh energii elektrycznej* rocznie, co odpowiada 100 tacom pizzy upieczonej w piekarniku lub 400 godz. oglądania Netflixa. Solarny dach Autarq o powierzchni 40 m² może generować 3850 kWh energii elektrycznej rocznie*. Jest to średnie roczne zużycie czteroosobowego gospodarstwa domowego w domu jednorodzinnym, a także możliwość przejechania 25 000 km samochodem elektrycznym.
Z reguły na jeden metr kwadratowy kładzie się 12 dachówek fotowoltaicznych. W ten sposób system osiąga moc 120 W/m2.. Dachówki tracą maksymalnie 0,5% swojej mocy rocznie. Monokrystaliczne ogniwa mają sprawność od 20% do 22%. Przednia szyba wykonana jest ze szkła ESG hartowanego o grubości 3,2 mm. Kompozyty użyte do budowy dachówki to: EVA, Tedlar®, silikon. Odporność na naprężenia mechaniczne wynosi 5400 Pa, a temperatura pracy przewidziana jest dla zakresu od – 40 °C do + 85 °C.
Dachówki solarne Autarq można układać z innymi dachówkami, które nie są dachówkami solarnymi. Solarne dachówki Autarq wykorzystują jako dachówki nośne standardowe dachówki producentów CREATON, Jacobi Walther i Skarpnes. Dzięki temu poszczególne elementy systemu są w pełni kompatybilne. Dachówki solarne Autarq są kompatybilne ze wszystkimi standardowymi dachówkami i specjalnymi akcesoriami od producentów dachówek, które są używane jako dachówki nośne. Dachówki solarne montowane są w połączeniu lub w zamian za oryginalne dachówki. Dzięki systemowi modułowemu można elastycznie dostosować rozmieszczenie i wielkość pól słonecznych do życzeń klienta.
Solarny system dachówek Autarq jest szczególnie bezpieczny. Charakteryzuje się tym, że pracuje w zakresie bezpiecznego niskiego napięcia. Jest to możliwe dzięki specjalnemu wewnętrznemu opracowaniu dachówek słonecznych Autarq oraz kabla systemowego z prawdziwym plug-and-play. Dekarze, podobnie jak straż pożarna, mogą bez narażania się chodzić po dachu. Z kolei konwencjonalne systemy fotowoltaiczne wymagają specjalnych środków ochrony przeciwpożarowej. W przypadku dachówek słonecznych Autarq nie wprowadzono obciążenia konstrukcyjnego dla ochrony przeciwpożarowej (Niemcy).
Elektrycznie, solarne dachówki Autarq są połączone równolegle i pracują w zakresie niskiego napięcia. Dzięki temu są szczególnie elastyczne w użyciu i bardzo bezpieczne dla użytkowników i mieszkańców. Aby niskie napięcie można było wykorzystać w konwencjonalnych falownikach fotowoltaicznych, jest wymagany konwerter fotowoltaiczny. Jest montowany pod dachem i odpowiednio zwiększa napięcie. Dzięki automatycznemu monitorowaniu konwerter fotowoltaiczny wyłącza się w razie niebezpieczeństwa. Konwerter fotowoltaiczny jest praktycznie interfejsem między niskim napięciem a użytkową energią elektryczną w gospodarstwie domowym.
* Rzeczywisty uzysk energii elektrycznej zależy od wielu czynników, takich jak orientacja i nachylenie dachu. Wszystkie dane dotyczące zużycia oparte są na wartościach średnich.
Źródło: Autarq GmbH © 2022 Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika