Odpowiadamy na potrzeby klientów, wprowadzając na rynek nową serię modułów Hi-MO 6

16 grudnia 2022
Odpowiadamy na potrzeby klientów, wprowadzając na rynek nową serię modułów Hi-MO 6

Rozmowa z kierownikiem sprzedaży LONGi na Polskę Dmytro Korniienko

Jak LONGi postrzega dzisiejszy rynek dachowych modułów fotowoltaicznych? Czy klienci mają szczególne wymagania?

Według analityków branżowych dachowe moduły fotowoltaiczne stanowiły prawie połowę (47,9%) nowo zainstalowanych urządzeń do wytwarzania energii w technologii solarnej na całym świecie w 2021 r. Prawie trzy czwarte z tego należy do użytkowników komercyjnych i przemysłowych, podczas gdy użytkownicy indywidualni stanowili 26%.

Siedziba firmy LONGI

Aby uzyskać wgląd w potrzeby konsumentów energii słonecznej, zespół ds. rozwoju produktów firmy LONGi przeprowadził ankietę wśród tysięcy użytkowników instalacji fotowoltaicznych w ciągu ostatnich dwóch lat. Jednoznaczny wniosek był taki, że konsumenci energii elektrycznej z PV potrzebują modułu fotowoltaicznego łączącego wydajność i bezpieczeństwo z estetyką pod względem architektonicznym.

Odpowiedzią firmy LONGi jest nowy moduł Hi-MO 6, który wykorzystuje wyjątkową technologię Hybrid Passivated Back Contact (HPBC). Moduły mają standardowy rozmiar ogniw M10 (182 mm) i charakteryzują się sprawnością 22,8% w produkcji masowej.

Czy może Pan wyjaśnić, co wyróżnia moduł Hi-MO 6? Czym jest technologia HPBC? 

HPBC to nowa generacja wysoce wydajnej technologii ogniw solarnych, wyjątkowa ze względu na swoją konstrukcję bez szyny prądowej z przodu. Zespół badawczo-rozwojowy firmy LONGi opracował nowe struktury ogniw i podejścia technologiczne do ogniw HPBC, obejmujące technologię lutowania typu back contact, pasywację styku i technologię zapobiegania odbiciom światła. Ta innowacja poprawia wydajność wytwarzania energii we wszystkich aspektach sprawności: absorpcji światła, wydajności w wysokich temperaturach, reakcji w warunkach niskiego natężenia promieniowania i degradacji mocy.

Jakie są różnice między modułami wykonanymi w technologii HPBC a modułami w technologiach PERC i TOPCon?

W symulacjach rozproszonego wytwarzania energii moduły Hi-MO 6 wykazały przewagę w wytwarzaniu energii nad produktami PERC, ze

średnim wzrostem wytwarzania energii do 10% w typowych scenariuszach. W porównaniu z wcześniejszymi technologiami nowy moduł umożliwia również znaczne zwiększenie mocy zainstalowanej na ograniczonej powierzchni dachu.

Moduł Hi-MO 6

W jaki sposób firma LONGi osiągnęła wzrost sprawności nowego modułu?

Poprzez kilka metod. Brak szyny prądowej zwiększa absorpcję światła nawet o 2,27% przy świetle padającym pod różnymi kątami. Utrata mocy w wysokich temperaturach może wynosić zaledwie 0,29% na 1 °C, tym samym zwiększając niezawodność w środowiskach o wysokiej temperaturze. Tymczasem w warunkach słabego oświetlenia funkcja wysokiego napięcia obwodu otwartego Voc umożliwia szybsze osiągnięcie napięcia roboczego falownika, podczas gdy mniejsza degradacja liniowa zapewnia wysokowydajne wytwarzanie energii przez cały czas życia.

W modułach Hi-MO 6 zastosowano technologię lutowania typu back contact, w której w celu poprawy wytrzymałości modułu na pękanie wykorzystuje się strukturę lutowania jednoliniowego, a nie tradycyjną strukturę w kształcie litery Z. W serii testów wytrzymałości (ang. thresher test) przeprowadzanych przez podmiot zewnętrzny moduły Hi-MO 6 wykazały również doskonałą sprawność w utrzymywaniu stabilnej i ciągłej mocy wyjściowej nawet w trudnych warunkach.

Moduły Hi-MO 6 są dostępne w kilku różnych wariantach. Na czym polegają różnice?

Aby sprostać różnorodnym potrzebom szerokiego grona klientów na rynku dachowych modułów fotowoltaicznych, zespół badawczo-rozwojowy firmy LONGi opracował cztery odrębne serie modułów Hi-MO 6. Pierwszy, podstawowy moduł Hi-MO 6 to seria „Explorer”– zapewnia optymalną wydajność wytwarzania energii, aby zaspokoić potrzeby większości klientów, od gospodarstw domowych po sektor komercyjny i przemysłowy.

Z kolei seria „Scientist” stawia na wysoką sprawność i jest idealna dla klientów poszukujących najwyższej wydajności, np. dla firm o dużym zapotrzebowaniu na energię. Produkty wyposażone są w ogniwa HPBC PRO pasywowane wodorem, zmodernizowane w celu uzyskania przedłużonej gwarancji, zdalnego monitoringu, regularnych przeglądów i analiz jakości działania. Wyjątkowo wysoka wydajność produktów z tej serii daje klientom pewność, że instalując układy wytwarzania energii w swoich zakładach produkcyjnych i na innych obszarach, będą w stanie osiągnąć cele w zakresie oszczędzania energii i redukcji emisji dwutlenku węgla przez co najmniej 25 lat.

Trzecia seria, „Guardian”, charakteryzująca się naciskiem na inteligentne bezpieczeństwo, wykorzystuje wstępnie zaprogramowane inteligentne optymalizatory, aby uczynić moduł inteligentniejszym dla kilku kluczowych obszarów. Inteligentne i precyzyjne algorytmy analizy umożliwiają monitorowanie elektrowni w czasie rzeczywistym przez całą dobę, z możliwością szybkiego wyłączenia w sytuacjach awaryjnych w celu ochrony ludzi i mienia. Niezależne sterowanie i funkcje optymalizacji w czasie rzeczywistym w każdym module mogą zwiększyć wytwarzanie energii o 5–30%, przy większej wszechstronności modułów i elastycznej konstrukcji zwiększającej wydajność niezależnie od orientacji.

A co z kwestią estetyki? Jakie propozycje ma firma LONGi dla wymagającego rynku architektonicznego?

W tym miejscu należy wspomnieć o czwartej serii modułów. Aby spełnić wymagania estetyczne architektów, seria „Artist” przełamuje tradycyjny styl uniwersalnych czarnych modułów fotowoltaicznych, oferując niestandardowe rozmiary i kolory. Jest to szczególnie interesujące w przypadku niestandardowych obiektów, takich jak stadiony sportowe, zabytki kultury i obiekty wystawiennicze, a także ekskluzywnych rezydencji, które chcą korzystać z technologii fotowoltaicznej bez uszczerbku dla estetyki. Aby sprostać różnorodnym potrzebom estetycznym na całym świecie i uzupełnić różnorodne projekty architektoniczne, moduły wykonane w technologii Hi-MO 6 są również dostępne w kolorach Obsidian Black (z czarnym spodem) i Stars (z białym spodem).

 

Dziękuję za rozmowę

Agnieszka Parzych