Fotowoltaika w mieście szansą dla przemysłu

24 listopada 2023
Fotowoltaika w mieście szansą dla przemysłu

W Konstantynowie Łódzkim powstaje instalacja fotowoltaiczna o mocy ponad 13 MW, realizowana przez Firmę Varitex, która zapewni energię dla lokalnych przedsiębiorców. Instalacja o takiej mocy pozwala na zasilenie prawie 4 tys. gospodarstw domowych przez rok.

–Rośnie zainteresowanie małych i średnich przedsiębiorstw, a w szczególności firm produkcyjnych, instalacjami fotowoltaicznymi, które są zlokalizowane blisko lub w obrębie miast – mówi Michał Ulacha prezes firmy Varitex.

Realizujemy obecnie instalację fotowoltaiczną o mocy ponad 13 MW w Konstantynowie Łódzkim. Inwestycja wkomponowana zostanie w „tkankę miejską” i oddzielona szerokim pasem zieleni. Dzięki energii elektrycznej wytworzonej w planowanej inwestycji, odbiorcy mogą zmniejszyć koszty energii oraz zredukować swój ślad węglowy. – dodaje.

– W Polsce budowę wielu nowych instalacji fotowoltaicznych ogranicza przestarzała infrastruktura energetyczna – powiedziała Katarzyna Król-Domańska kierownik działuds. projektów OZE w firmie Varitex. – Energia elektryczna wytwarzana na farmach fotowoltaicznych musi być następnie dostarczona do odbiorców co wymaga inwestycji w linie przesyłowe. Z kolei lokalizacja instalacji w obrębie miasta wyklucza potrzebę przesyłu energii na duże odległości, a to zwiększa jej efektywne lokalne wykorzystanie.

Według danych Urzędu Regulacji Energii łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce w pierwszym kwartale 2023 przekroczyła 13 GW. W tym 74% stanowią prosumenci, 21% małe instalacje do 1 MW i 5% duże farmy słoneczne. W 2022 roku Polska uplasowała się na drugim miejscu w Unii Europejskiej (za Niemcami), pod względem przyrostu zainstalowanej mocy.

Dynamiczne zmiany na rynku produkcji energii i rosnące ceny prądu wymuszają na przedsiębiorcach inwestowanie w alternatywne źródła energii. Fotowoltaika stanowi stabilne i perspektywiczne źródło zasilania. Żeby zrealizować zapisy Postanowień Paryskich wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym Polska, muszą odejść od spalania węgla najpóźniej do 2030 roku.

Źródło: Varitex

Fot. Varitex

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika