Irak rozpoczął eksploatację wzorcowego projektu PV + ESS firmy KEHUA

8 lipca 2022
Irak rozpoczął eksploatację wzorcowego projektu PV + ESS firmy KEHUA

Niedawno z powodzeniem uruchomiono dostarczony przez Kehua dla obszaru naftowego Camp B9 w Iraku, działający poza siecią kompleks energetyczny „PV  2,5 MWp + Energy Storage System (ESS) 1,5 MW/2,5 MWh + Diesel Generation (DG) 3 MW”.

Jest to pierwszy wzorcowy projekt demonstracyjny Ministerstwa Ropy (Irak) i Ministerstwa Energii Elektrycznej (Irak). Ten pierwszy w Iraku projekt elektrowni fotowoltaicznej magazynującej energię cieszy się dużym zainteresowaniem przemysłu i wspólnego koncernu Ministerstwa Ropy (Irak) i Ministerstwa Energii Elektrycznej (Irak).

Projekt PV + ESS + DG dla Camp B9 znajduje się w prowincji Basra w południowym Iraku. Kompletny system zasilania pracujący poza siecią składa się z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 2,5 MW, magazynów energii o pojemności 1,5 MW/2,5 MWh i trzech generatorów diesla o łącznej mocy 3 MW. Dla maksymalizacji produkcji i efektywności wykorzystania energii cały kompleks jest zarządzany poprzez inteligentne i komplementarne sterowanie systemowe.

W celu lepszego zapewnienia długoterminowej, efektywnej i stabilnej pracy sieci energetycznej na obszarze naftowym, w projekcie przyjęto możliwość rozbudowy systemu „PV + system magazynowania energii + generator diesla + podstacja średniego napięcia + system zarządzania energią”, adaptując go do pracy sieci. Wysokie wymagania związane z obszarem naftowym stawiają poważne wyzwania dotyczące niezawodności i jakości kluczowego sprzętu. Falowniki fotowoltaiczne i produkty PCS (ang. Power Conversion System) dostarczone przez firmę Kehua na potrzeby tego projektu łączą w sobie wiele zalet. Inteligentne, zaawansowane urządzenia szeroko stosowane w systemach PV + ESS charakteryzują się wysokim bezpieczeństwem, wysoką wydajnością oraz wysokim stopniem ochrony. Logika działania EMS (ang. Energy Management System) jest dostosowana do potrzeb tego projektu. Aby zapewnić bezpieczną i stabilnąpracę, a także dostarczać czystą energię elektryczną do obszaru naftowego, system zarządzania energią monitoruje kompleksowo wszystkie urządzenia w elektrowni przez całą dobę.

Projekt PV + ESS + DG firmy Kehua w Iraku

Aby sprostać wysokim wymaganiom jakościowym oraz rygorom, jakie wiążą się z budową na terenach naftowych, zespół projektowy Kehua pokonał wiele wyzwań. Dodatkowym utrudnieniem przy realizacji projektu były wietrzne i piaszczyste warunki środowiskowe. Cały kompleks powstał w ciągu pół roku od momentu wyboru projektu przez zamawiającego, tj. od grudnia 2021 r., potwierdzając zdolność Kehua do szybkiej realizacji zamówień.

Oczekuje się, że projekt będzie dostarczał na potrzeby lokalne rocznie około 3 GWh zielonej energii elektrycznej, co jest równoważne energii otrzymanej z 1200 t węgla rocznie i ze zmniejszeniem zanieczyszczeń powietrza, w tym uzyska się redukcję emisji SO2 o ok. 90 t, CO2 o ok. 991 t i tlenków azotu o ok. 45 t, co pomoże w transformacji energetycznej Iraku.

Posiadając 34-letnie doświadczenie w dziedzinie energii odnawialnej, Kehua rozpoczęła wdrażanie przyszłościowej  koncepcji PV + ESS. Obecnie Kehua znajduje się w gronie Top 10 Bloomberga marek falowników słonecznych używanych w projektach finansowanych kredytem terminowym i jest numerem 5 według IHS Markit na liście światowych dostawców falowników współpracujących z magazynami energii.

 

marketing@kehua.com

www.kehua.com

 

artykuł sponsorowany