Kehua stawia duży krok w kierunku uniknięcia przerw w dostawie prądu: szybka technologia przełączania trybów on/off-grid

6 lutego 2023
Kehua stawia duży krok w kierunku uniknięcia przerw w dostawie prądu: szybka technologia przełączania trybów on/off-grid

Nie ma osoby pracującej z komputerem, która przynajmniej raz nie straciła danych wskutek nieplanowanego wyłączenia komputera. Jedną z przyczyn utraty informacji może być awaria zasilania.

Z biznesowego punktu widzenia coraz więcej firm podąża w kierunku automatyzacji i inteligentnego sterowania, wykorzystując nierzadko sztuczną inteligencję do obsługi linii produkcyjnych i urządzeń z nimi związanych. Nieprzewidziana przerwa w dostawie prądu zawsze w znacznym stopniu wpływa na pracę fabryki, zaburzając proces produkcji, planowanie działań oraz dostawy, a w skrajnych przypadkach powoduje uszkodzenia maszyn, co z kolei dodatkowo zwiększa i tak już duże straty związane z zaburzeniem produkcji.

Z biznesowego punktu widzenia awaria zasilania krytycznego wpływa na przebieg pracy przedsiębiorstwa, brak zapisu danych i postępu prac, powoduje ich utratę w części lub w całości, co może również prowadzić do wycieków informacji. Z uwagi na to straty wizerunkowe i finansowe związane z brakiem energii są często trudne do przewidzenia.

Istotny dla ciągłej i stabilnej pracy urządzeń jest mniej znany fakt, że komputer stacjonarny może pracować tylko przez około 16 ms po utracie zasilania sieciowego. Technologia szybkiego przełączania on/off-grid może zapewnić przełączanie trybów on/off-grid w ciągu zaledwie 10 ms, zasilając na czas komputery i wszelkiego rodzaju kluczowe urządzenia w firmie lub zakładzie produkcyjnym.

Jak działa przełączanie trybów on/off-grid?

Rysunek 1 pokazuje standardową topologię systemu magazynowania energii.

PCS uzyskuje informacje o sieci poprzez punkty pomiarowe i przełącza się na tryb off-grid za pomocą przełącznika sterującego K1.

Rys. 1. Standardowa topologia systemu magazynowania energii

Standardowy czas mrugnięcia u człowieka wynosi 200–400 ms. Jak widać, 10 ms zwłoki na przełączenie trybów z sieciowego na off-gridowy to znacznie szybciej niż mrugnięcie okiem. Takie rezultaty są możliwe dzięki ponad 30 latom doświadczeń firmy Kehua, związanych z technologią konwersji energetycznej i w dziedzinie szybkiego włączania/wyłączania sieci. Firma na przestrzeni lat uzyskała własne i odpowiednie dla tej technologii patenty. Dzięki temu Kehua od dłuższego czasu systematycznie wdraża nowe rozwiązania w dziedzinie UPS. Firma Kehua jest w stanie z powodzeniem realizować przełączanie między trybami on/off-grid w ciągu 10 ms, co oznacza, że możliwe jest komercyjne wykorzystanie tej technologii przez szerokie grono klientów.

Jak działa rozwiązanie szybkiego przełączania?

Poniżej przedstawiono porównanie powszechnie stosowanego rozwiązania i najnowocześniejszego na rynku, związanego z przełączeniem trybów sieciowych.

 

On-grid —— Off-grid

Standardowe rozwiązanie

Kroki:

1. Sterownik wykrywa anomalię w sieci.

2. Sterownik steruje rozłączeniem wyłącznika.

3. Sterownik wysyła komunikat do PCS o zmianie trybu pracy na off-gridowy.

4. PCS odbiera komunikat i przełącza się na tryb off-grid.

On-grid —— Off-grid

Rozwiązanie Kehua

Kroki:

1. PCS wykrywa anomalię w sieci.

2. PCS bezpośrednio steruje rozłączeniem wyłącznika.

3. PCS przełącza się na tryb off-grid.

 

 

Porównanie pokazuje, że powszechnym rozwiązaniem na rynku jest sterowanie przez zewnętrzny sterownik przełączania do trybu on/off-grid, podczas gdy sterownik pośredni zbiera informacje, przetwarza je i kontroluje PCS oraz przełączanie trybów pracy. Wadą tego rodzaju rozwiązania jest duże opóźnienie w transmisji informacji, nawety tych niepotrzebnych, a czas przełączania jest znacznie wydłużony. Z tego powodu trudno jest osiągnąć cel, jakim jest zapewnienie ochrony i ciągłego dostępu do danych i informacji potrzebnych, by zapewnić nieprzerwaną pracę urządzeń.

Technologia przełączania Kehua obsługuje PCS 500KW oraz te o mniejszej mocy, aby bezpośrednio pobierać informacje po stronie AC i po stronie sieci, co pozwala z łatwością osiągnąć procedurę szybkiego włączania i wyłączania sieci.

Podsumowując, technologia szybkiego przechodzenia między trybami on/off-grid jest jedną z najbardziej zaawansowanych i skutecznych technologii w zakresie magazynowania energii, a jej zastosowanie w urządzeniach magazynujących energię ma istotne znaczenie z punktu widzenia kontroli ryzyka dla właścicieli firm i zakładów przemysłowych.

O Kehua

34-letnie doświadczenie w technologii elektroenergetycznej pozwoliło firmie Kehua ugruntować wiodącą pozycję na światowym rynku. Obecnie zajmuje ona piątą pozycję wśród globalnych dostawców falowników do magazynowania energii według S&P (dawniej IHS Markit) oraz znajduje się w TOP 10 marek falowników solarnych wykorzystywanych w projektach finansowanych kredytem terminowym według Bloomberga. Kehua będzie nadal pomagać w tworzeniu czystej energii dzięki swoim badawczo-rozwojowym zasobom i przekonaniu, że dzięki jej pracy świat będzie mógł cieszyć się bezpiecznym życiem bez węgla.

 

artykuł sponsorowany