Trina Solar dostarcza moduły do kolejnego projektu w Albanii

18 sierpnia 2023
Trina Solar dostarcza moduły do kolejnego projektu w Albanii

W  Albanii powstanie największa instalacja PV na Bałkanach Zachodnich. Moduły na potrzeby instalacji dostarczyła Trina Solar, ich łączna moc wyniesie 140 MW.

Projekt o nazwie Karavasta wykona firma Voltalia, międzynarodowy gracz w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Trina Solar dostarczyła  bifacjalne moduły Vertex z podwójnym szkłem, które zostały zamontowane na jednoosiowych trackerach, co ułatwiło dopasowanie instalacji PV do płaskiego terenu, na którym powstała elektrownia.

Uruchomienie elektrowni planowane jest do końca bieżącego roku. Instalacja ma generować 265 GWh rocznie i pokryć roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną 220 000 mieszkańców, co na zaoszczędzenie blisko 30 000 ton CO2 rocznie.

Inwestycja jest finansowana przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (ERBD). Projekt będzie charakteryzować się modelem rozliczeniowym PPA (Power Purchase Agreement). 50 proc. wyprodukowanej energii elektrycznej będzie sprzedawane w ramach 15-letniej umowy sprzedaży albańskiemu operatorowi publicznemu, podczas gdy pozostała część będzie sprzedawana w ramach długoterminowych umów prywatnym operatorom.

1 proc. całkowitej kwoty inwestycji firmy Voltalia w projekt  Karavasta Solar zostanie przeznaczony na inicjatywy społeczne w okolicy. 30 proc. siły roboczej stanowi lokalna społeczność z Albanii. Łącznie przy budowie elektrowni zatrudniono około 200 osób.

Zaangażowanie w projekt Karavasta Solar jest kolejnym ważnym kamieniem milowym dla Trina Solar w rozszerzaniu naszej obecności w szybko rozwijającym się regionie Bałkanów. Cieszymy się, że Voltalia wybrała nasze moduły do budowy elektrowni Karavasta Solar. Nie mam wątpliwości, że wspólnie wywrzemy niezwykły wpływ na lokalną społeczność i nie tylko, kontynuując nasze wysiłki na rzecz transformacji energetycznej. Jest to nie tylko największy projekt w regionie, ale także nasz kolejny duży projekt w Albanii, gdzie wcześniej po raz pierwszy wdrożono nasz jednorzędowy tracker Vanguard 1P.– powiedział Gonzalo de la Viña, prezes Trina Solar na region EMEA.

Zdjęcie: Na terenie projektu Voltalia w Karavasta w Albanii instalowane są dwustronne moduły Trina Solar Vertex o łącznej  mocy 140 MW z podwójnymi szybami. Źródło: Voltalia.

Źródło: Trina Solar