Trina Solar uzyskała certyfikat Zero Carbon Factory jako pierwsza firma z branży PV

1 czerwca 2023
Trina Solar uzyskała certyfikat Zero Carbon Factory jako pierwsza firma z branży PV

Trina Solar, wiodący dostawca rozwiązań z sektora PV i inteligentnej energii, ogłasza uzyskanie certyfikatu Zero Carbon Factory dla swojego zakładu produkcyjnego w Yiwu. To pierwsza fabryka z branży fotowoltaicznej, która otrzymała status zeroemisyjności po weryfikacji przez niezależną agencję.

Oceny fabryki należącej do Trina Solar, znajdującej się w chińskim mieście Yiwu, dokonała TiGroup – jednostka certyfikacyjna specjalizująca się w audytach i testach dla firm w obszarach ochrony zdrowia i bezpieczeństwa, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju – Certyfikat został przyznany fabryce podczas konferencji First China Carbon Finance Forum.

Wskaźniki brane pod uwagę podczas oceny obejmowały:

  • wykorzystanie energii i zasobów,
  • poziom wdrożenia redukcji emisji gazów cieplarnianych,
  • poziom wdrożenia kompensacji emisji dwutlenku węgla,
  • zastosowanie inteligentnych systemów zarządzania energią i emisją dwutlenku węgla
  • infrastrukturę,
  • podejście do projektowania produktów,
  • wymagania dotyczące zgodności z normami,
  • wymagania dotyczące procesów zarządzania.

Fabryka uzyskała ogólny wynik za 2022 rok 79,68 z 80 możliwych do zdobycia punktów oraz uzyskała certyfikat Zero Carbon Factory (Type 1), który uznawany jest m.in. przez China Energy Conservation Association.

Trina Solar podaje także, że w porównaniu do 2021 roku emisje dwutlenku węgla w przeliczeniu na jednostkę produkcji w fabryce Yiwu, w 2022 roku zmniejszyły się o 21,77%, a pobór energii przez jednostkę produkcyjną spadł o 9,51%. To efekt wdrożenia kompleksowego, zrównoważonego łańcucha dostaw, który obejmuje wszystkie etapy produkcji: od projektowania produktów, przez zarządzanie zużyciem energii po inteligentną optymalizację systemów.

Gonzalo de la Viña, prezes regionu EMEA w Trina Solar podkreśla: „Prowadzenie pierwszej w branży zeroemisyjnej fabryki to przełomowe osiągnięcie. Otrzymanie tego certyfikatu to potwierdzenie silnego zaangażowania Trina Solar w zrównoważony rozwój i dążenie do zeroemisyjnych praktyk w zarządzaniu naszymi technologiami, produktami i procesami. Panele Vertex S są niezwykle popularne w Europie, dlatego cieszy, że jako pierwsi w branży możemy dostarczać produkty, które nie tylko są same w sobie przyjazne środowisku, ale dodatkowo zostały wyprodukowane w zeroemisyjnej fabryce i pomagają od samego początku redukować ślad węglowy naszych klientów.”

Dodaje też: „Z radością będziemy kontynuować zrównoważoną produkcję w naszym zakładzie w Yiwu, jednocześnie poszukując nowych, innowacyjnych sposobów ulepszania i rozwijania całego ekosystemu produkcji Trina Solar, by ograniczać emisje, chronić nasze środowisko i wspierać społeczności na całym świecie dostarczając niskoemisyjną i ekologiczną technologię”.

 Zakład w Yiwu to tzw. Vertex Super Factory, czyli główne miejsce produkcji modułów z serii Vertex S. Ta nowa fabryka jest nowoczesnym i w pełni zautomatyzowanym zakładem produkcji posiadającym najwyższej jakości wyposażenie niezbędne do produkcji modułów Vertex S.

Panele z serii Vertex S, produkowane w wyróżnionej Vertex Super Factory, zostały zaprojektowane z myślą o europejskich dachach, uwzględniając potrzeby dla zastosowań mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. Moduły Vertex S cechuje wyższa wydajność i moc – to dzięki wykorzystaniu ogniw krzemowych w rozmiarze 210 mm – a także kompatybilność z powszechnie używanymi na naszym rynku falownikami i systemami montażu. Moduły z serii Vertex S podtrzymują misję Trina Solar – dostęp dla każdego do rozwiązań energetycznych, które są czystsze i bardziej ekologiczne.

 W 2022 roku Trina Solar została wyróżniona za wyjątkowo niskie w skali branży emisje dwutlenku węgla w procesie produkcji swojej serii modułów Vertex z ogniwami w rozmiarze 210mm. Zostały one nagrodzone certyfikatem Life Cycle Assessment (LCA) przez niemiecki instytut TÜV Rhineland i stały się pierwszymi modułami 210 mm, którym udało się to osiągnąć.

Źródło: Trina Solar

Zaprenumeruj Magazyn Fotowoltaika